پرده بارون دیزاین

چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟

معمولا در همه خانه‌‌ ها بخشی کم نور وجود دارد. بسیاری از افرادی مشکل تاریکی منزل خود را با روشن کردن چراغ برطرف می‌ کنند و برخی دیگر ترجیح می‌ دهند از روش‌ های دیگری برای زیاد کردن نور محیط استفاده کنند. به این صورت در مصرف برق و هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی نیز می‌ کنند. در ادامه به نکاتی برای افزایش نور محیط خانه اشاره خواهیم داشت.

اهمیت روشنایی و نورپردازی

نورپردازی اصولی در روشنایی و جلوه درخشان خانه تاثیر زیادی دارد. معمولا در همه خانه از وسایل مختلف نورپردازی مانند نور مخفی در سقف کاذب، آباژور، هالوژن، لوستر و … برای بهبود روشنایی فضا استفاده می‌ شود. شاید برای شما هم جای سوال باشد که بدون استفاده از وسایل نورپردازی امکان روشن دیده شدن فضا وجود دارد؟

در جواب باید بگوییم: بله؛ با استفاده از تکنیک‌ هایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توان فضا را بدون استفاده از نورپردازی روشن کرد.

روشن کردن محیط خانه بدون استفاده از برق

در واقع حضور نور در منزل و هر فضای دیگری برای راحتی و آرامش افراد ضروری و مهم است. فضا‌‌‌های تاریک معمولاً باعث کسل شدن و خواب آلودگی می‌ شود. همانطور که اشاره شد، تکنیک‌ های مختلفی برای روشن‌ تر کردن فضا وجود دارد. به این صورت علاوه بر صرفه‌ جویی در برق می‌ توانید از فضای روشن خانه لذت ببرید. در ادامه به روش‌ هایی جهت روشن کردن محیط خانه می‌پردازیم.

افزایش نور خانه با پرده و استفاده از نور طبیعی خورشید

رنگ سفید برای پرده‌ برای افزایش نور محیط

فرقی نمی‌ کند که نور خورشید چقدر به داخل خانه شما می‌ تابد. مهم این است که به نور اجازه وارد شدن به محیط را بدهید. برای افزایش نور خانه می‌ توانید پرده‌ های روشن، لطیف و نازک را جایگزین پرده‌ های تیره و ضخیم کنید. به این صورت می‌ توانید از ازدیاد نور منزل با پرده‌ های روشن لذت ببرید.

پرده‌ های تور یا حریر با رنگ‌ ها روشن به راحتی نور را از خود عبور می‌ دهند. به همین دلیل باعث روشن‌ تر و حتی بزرگ تر دیده شدن فضا می‌ شوند. حال اگر از یک آینه دیواری دکوراتیو استفاده کنید، بازتاب نور آن فضا را روشن‌ تر و دلباز‌‌‌تر می‌ کند.

استفاده از رنگ سفید و رنگ‌ های پاستلی

استفاده از رنگ‌ های پاستلی و سفید در دکوراسیون داخلی منزل از موثرترین راه‌ ها جهت روشن‌ تر کردن فضا می‌ باشد. رنگ سفید می‌ تواند به بهبود روشنایی یک محیط تاریک کمک شایانی کند. در واقع این رنگ‌ ها باعث روشن‌ تر و بزرگتر دیده شدن محیط خانه می‌ شوند.

حال می‌ توانید برای زیبایی بیشتر و ایجاد حس گرما و صمیمیت از یک سینی نقره‌ ای یا طلایی رنگ یا هر وسیله تزیینی دیگر استفاده کنید. دقت داشته باشید که رنگ‌ های تیره باعث کوچکتر و تاریک‌ تر دیده شدن محیط خانه می‌ شوند. پس در استفاده از رنگ‌ ها دقت کافی داشته باشید.

مبلمانی با رنگ‌ های روشن می‌ تواند برای خانه‌ های کم نور گزینه‌ ای مناسب و ایده آل باشد. برای عدم استفاده بیش از حد از رنگ‌ های روشن می‌ توانید از وسایل مختلفی همچون میز عسلی، کوسن، فرش و … با رنگ‌ های مختلف استفاده کنید.

استفاده از آینه

چگونه نور خانه را زیاد کنیم 3

همانطور که اشاره شد، آینه به بازتاب نور در خانه کمک زیادی می‌ کند. به همین دلیل استفاده از آنها در خانه‌ های کم نور توصیه می‌ شود. علاوه‌ بر این‌، آینه با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی همخوانی دارد و باعث جلوه زیبای محیط می‌ شود.

آینه‌ ای بزرگ با قابی به رنگ روشن می‌ تواند جلوه ای شیک و محیطی روشن را برای شما به ارمغان بیاورد. این آینه‌ ها حتی برای خانه‌ های کوچک هم مناسب است؛ چرا که به بزرگ‌ تر دیده شدن منزل نیز کمک می‌ کند.

استفاده از درب ورودی شیشه‌ ای

چگونه نور خانه را زیاد کنیم1

درب‌ های ورودی شیشه‌ ای نور زیادی را از خود عبور می‌ دهند. به همین دلیل روی روشنایی محیط تاثیر بسزایی دارد. البته این روش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تواند کمی هزینه بر باشد، اما در عوض به مرور در مصرف برق صرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌جویی می‌ کند؛ زیرا این درب‌ ها نیاز شما به روشنایی را برطرف می‌ کند.

این درب‌ ها می‌ تواند در بخش‌ های درونی خانه مانند اتاق خواب‌ ها نیز استفاده شود. به این ترتیب فضا روشن‌ تر و بزرگتر به نظر می‌ رسد.

عملکرد این درب‌ ها در حقیقت مانند پنجره‌ هایی بزرگ می‌ باشد که روشنایی زیادی به ارمغان می‌ آورد. اگر برای حریم شخصی خود نگران هستید و نمی‌ خواهید فضای داخلی خانه دیده شود، می‌ توانید از درب‌ های شیشه‌ ای نیمه شفاف، مات یا سند بلاست استفاده کنید.

اگر نمی‌ خواهید هزینه زیادی را صرف خرید درب‌ های مات و نیمه شفاف کنید، می‌ توانید برای حفظ حریم شخصی خود از پرده استفاده کنید.

درخشان و براق نگه داشتن کفپوش خانه

کفپوش‌ های براق در منزل باعث روشن‌ تر و بزرگ‌ تر دیده شدن فضا می‌ شوند. استفاده از کفپوش‌ های سفید و کرم و یا کفپوش‌‌‌‌ های چوبی با رنگ روشن می‌‌‌ تواند گزینه مناسبی برای ایجاد روشنایی در منزل باشند. علاوه‌ بر این‌‌، کفپوش‌ های درخشنده و براق با دکوراسیون‌های مدرن امروزی همخوانی دارند و جلوه‌ ای جذاب و زیبا به وجود می‌ آورند.

پس در زمان انتخاب کفپوش علاوه بر جنس به رنگ آن نیز دقت داشته باشید. این را هم در نظر داشته باشید که برای داشتن کفپوش‌ هایی براق و درخشنده باید به تمیزی و نظافت آن اهمیت دهید.

استفاده از پنجره‌ های بزرگ و سقفی

تعویض پنجره‌ های کوچک و جایگزین کردن آنها با پنجره‌ های بزرگ می‌ تواند روش خوبی برای تامین نور طبیعی منزل باشد. البته این روش کمی هزینه بر است، ولی در طی زمان به دلیل تامین روشنایی منزل در مصرف انرژی صرفه‌ جویی می‌ شود.

پنجره‌ های سقفی نیز گزینه‌ ای ایده آل برای وارد کردن نور خورشید به داخل منزل می‌ باشد. از این نوع پنجره‌ ها معمولا در خانه‌ های ویلایی استفاده می‌ شود.

نظم دهی

به صورت کلی خانه‌ های نامنظم و شلوغ به مراتب کوچکتر و تاریک‌ تر از خانه‌ های مرتب و منظم دیده می‌ شوند. به این ترتیب برای داشتن خانه‌ ای دلباز و روشن حتما چیدمان منزل را به صورت منظم و مرتب انجام دهید. به این صورت می‌ توانید نور و روشنایی بیشتری در خانه احساس کنید.

جمع بندی

در این مقاله به روش‌ های افزایش نور خانه بدون استفاده از برق و لوازم روشنایی پرداختیم. به محیط زیست و کاهش مصرف انرژی اهمیت می‌ دهید، توصیه می‌ کنیم از روش‌ های ذکر شده برای تامین نور و روشنایی منزل خود استفاده کنید.

این را هم در نظر داشته باشید که تامین نور چه برای حفاظت از محیط زیست و چه کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از کسالت لازم و ضروری می‌ باشد. شما می‌ توانید از هر کدام از روش‌ هایی که به شما احساس بهتری می‌ دهد، برای تامین روشنایی منزل خود استفاده کنید.

 

سوالات متداول

1. آیا استفاده از درب شیشه‌ ای می‌تواند روی تامین روشنایی منزل تاثیر داشته باشد؟

بله؛ استفاده از درب شیشه‌ ای در منزل می‌ تواند روشنایی محیط را بهبود دهد.

2. برای روشنایی منزل از چه رنگ‌ هایی می‌توان استفاده کرد؟

بهتر است برای روشنایی محیط خانه از رنگ‌ های روشن مانند: سفید یا رنگ‌‌‌‌‌‌ های پاستلی استفاده کنید.

3. چه نوع پرده‌ ای می‌ تواند برای خانه‌ های کم نور مفید باشد؟

پرده‌ های نازک و لطیف در رنگ‌ های روشن می‌ تواند برای خانه‌ های کم نور مفید باشد

4. آیا استفاده از رنگ‌ های تیره فضای خانه را تاریک می‌‌‌‌‌‌‌ کند؟

بله؛ استفاده از رنگ‌ های تیره به مقدار زیاد می‌ تواند محیط را کوچک‌ تر و تاریک‌ تر نشان دهد.

5. آیا کفپوش‌‌‌‌ ها هم در روشنایی منزل تاثیر دارند؟

بله؛ کفپوش‌ ها تاثیر زیادی روی روشنایی خانه دارند. با تمیز و درخشان نگه داشتن آنها می‌ توانید به روشنایی خانه خود کمک کنید.