پرده بارون دیزاین

پرده زبرا چیست؟

پرده زبرا یکی از جدیدترین پرده های تزئینی است که هم به صورت رولی و هم کرکره ای و …، تولید می شود. این پرده از دولایه موازی که ترکیبی از تور و پارچه است و بر روی هم قرار گرفته تشکیل می شود و به همین دلیل به آن دبل رول نیز می گویند.

دو لایه بودن این پرده قابلیت سایه روشن را در این پرده ایجاد می کند. پرده زبرا ترکیبی از پرده شید و کرکره است که طرفدار بسیاری در تمام دنیا دارد.

در واقع این مدل پرده یک پرده کامل و زیبا با تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد است که به تنهایی می توان از آن به عنوان پرده شید و توری و کرکره استفاده کرد. اما یک تفاوت عمده با پرده شید دارد و آن اینکه پرده شید قابلیت سایه روشن ندارد. بلکه فقط برای عبور دادن و یا جلوگیری از ورود نور، به طور کامل باز و بسته می شود.

اجزای تشکیل دهنده پرده زبرا

این پرده از راه راه های افقی بافته شده از تور و پارچه ساخته شده است. برای تنظیم میزان نور ورودی به محیط، غلتکی بر روی پرده تعبیه شده که با استفاده از آن می توان نوارها را به میزان دلخواه کنار هم قرار داد. همچنین می توانید این پرده را به طور کامل در بالا و یا به اندازه دلخواه جمع کنید.

سیستم پرده زبرا

سیستم این پرده به دو صورت دستی و برقی است. در مدل دستی می توانید با استفاده از زنجیری که در کنار پرده قرار دارد آنرا تنظیم کنید و در نوع برقی می توانید با استفاده از ریموت کنترل از فاصله دور پرده را تنظیم کنید.

مزایای پرده زبرا

 • بادوام
 • نصب آسان
 • استفاده از آن آسان است
 • قابلیت ایجاد سایه روشن در محیط
 • ظاهر زیبا
 • کم وزن و سبک
 • تنوع بالا در طرح و رنگ
 • قابلیت دکوراسیون با هر محیطی

معایب پرده زبرا

 • شستشو ( برای تمیز کردن این پرده، باید قطعات آن را از هم باز کرد که ممکن است باعث آسیب قطعات شود)
 • گیر کردن زنجیر بالابر پرده
 • مستهلک شدن گیربکس به دلیل عدم تناسب میان وزن پرده و گیربکس

دکوراسیون با پرده زبرا

دکوراسیون با پرده زبرا

از این مدل پرده جز در مواقعی خاص، برای دکوراسیون پذیرایی استفاده نمی شود و معمولاً برای محیط هایی مانند آشپزخانه و اتاق خواب به کار می رود.
به دلیل تنوع بالایی که در رنگ و مدل دارد با انواع دکوراسیون متناسب می باشد. از این پرده علاوه بر دکوراسیون منزل می توان در دفاتر کار و ادارات نیز استفاده کرد.

انواع پرده زبرا

این پرده انواع مختلفی دارد که می توانید متناسب با فضایی که می خواهید پرده را در آن نصب کنید، یک نوع از آن را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با انواع پرده زبرا، آنها را به شما معرفی می کنیم.

 • پرده سیلوئت
 • پرده پوستری
 • پرده شب و روز
 • پرده دوبل
 • پرده رومن
 • پرده ارسی

پرده سیلوئت

این نوع پرده یک مدل از زبرا می باشد که از دولایه تشکیل شده است. این لایه ها توری یا حریر هستند و به صورت موازی در کنار هم قرار دارند و یک لایه پارچه ای به صورت افقی مابین این دو لایه قرار می گیرد.
پرده سیلوئت ظاهری مانند پرده کرکره ای فلزی به وجود می آورد. در حقیقت این پرده برگرفته از پرده کرکره آلومینیومی است اما جلوه خاص خود را دارد. به پرده سیلوئت، زبرای سه بعدی هم می گویند.

پرده پوستری

این پرده همانطور که از نام آن پیداست، مانند پوستر عمل می کند. تصاویر زیبایی که بر روی این پرده ها چاپ شده است به شما این امکان را می دهد که آن را بر روی دیوار نصب کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

پرده روز و شب

به دلیل دولایه بودن این مدل از زبرا می توانید در طول روز فقط از قسمت توری آن استفاده کنید و اجازه دهید که نور بیشتری به فضای خانه وارد شود و هنگام شب برای اینکه فضای داخل خانه دیده نشود و حریم شخصی تان حفظ شود، می توانید از لایه آستری آن استفاده کنید.

پرده رومن

یک مدل شیک از نوع زبرا است که با نصب آن در خانه می توانید جلوه ای لوکس و زیبا به خانه تان بدهید. پرده رومن از پارچه هایی بسیار لطیف و نرم و متنوع تولید می شود. همچنین از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و شما به راحتی می توانید طرح دلخواه خود را انتخاب کنید.

تشابه اسمی پرده رومن با پرده ورمن باعث شده که اکثر اوقات این دو پرده را با هم اشتباه بگیرند. اما این دو پرده با هم متفاوتند و پرده رومن به صورت پلیسه و به سمت بالا جمع می شود، اما پرده ورمن عملکردی مانند پرده کرکره دارد.

پرده دوبل

زبرای دوبل از دو پرده که روی هم قرار دارند، تشکیل شده است که پرده زیری نازک تر از پرده رویی است. این پرده ها در تنوع رنگی بسیار بالایی وجود دارند. همچنین از نظر جنس نیز از تنوع بالایی برخوردار است.
این پرده نیز عملکردی مشابه زبرای روز و شب دارد و می توانید در هنگام صبح برای اینکه از نور صبحگاهی بهره مند شوید و با خیال راحت منظره بیرون را ببینید، از لایه نازک آن استفاده کنید و به هنگام شب برای حفظ حریم شخصی از پرده رویی که ضخیم هست استفاده کنید.

پرده ارسی

این مدل پرده مکانیسمی شبیه پرده شید دارد و مانند پرده شید عمل می کند. تفاوتی که میان زبرای ارسی و شید است یکی قابلیت در تنظیم ارتفاع پرده هاست. پرده های زبرای قبلی را در هر اندازه ای که می خواستید می توانستید تنظیم کنید و سایه روشن ایجاد کنید. اما در مدل زبرای ارسی برای روشن شدن محیط باید پرده تا انتها پایین بیاید.

تفاوت بعدی در میزان نوردهی این پرده هاست. نوردهی پرده های ارسی بسیار ساده تر از بقیه پرده ها و شبیه پرده سیلوئت است.