پرده بارون دیزاین

پرده اتاق کودک

فضای زندگی های امروزی اکثراً آپارتمانی شده است و دیگر مانند گذشته حیاطی برای بازی وجود ندارد و کودکان بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند. بنابراین باید فضای منزل و مخصوصاً اتاق کودک که بیشتر وقت خود را در آنجا می گذراند، جذاب و دوست داشتنی باشد تا کودک دچار احساس خستگی و بی حوصلگی نشود. یکی از مهمترین مواردی که باید در تزئین اتاق کودک به آن توجه کنید، پرده اتاق کودک است که باید متناسب با سن و روحیه کودک طراحی شود. در ادامه بیشتر راجب به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

مدل پرده اتاق کودک

انتخاب پرده اتاق خواب کودک شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما بهتر است بدانید که طراحی و تزئین پرده اتاق خواب بچه آنقدرها هم ساده نیست و جزئیات و ریزه کاری های بسیاری دارد. فاکتورهای بسیاری را باید در کنار هم قرار دهید تا بتوانید یک اتاق شیک و جذاب برای کودک دلبندتان فراهم کنید. اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید جنسیت فرزندتان است. مثلاً برای فرزند پسر باید پرده اتاق پسرانه باشد یا اینکه فرزندتان دختر است و باید پرده اتاق دخترانه انتخاب کنید، یا حتی فرزندتان سنین کودکی را گذرانده و اکنون نوجوان است و باید برای اتاقش پرده اتاق نوجوان تهیه کنید. تمامی این موارد و موارد بسیار دیگری که در ادامه می گوییم، در انتخاب مدل پرده اتاق بچه تأثیر گذار است.

پنجره اتاق

پنجره علاوه بر اینکه نقش مهمی در تأمین نور مورد نیاز اتاق دارد، در زیبایی اتاق نیز تأثیر بسیاری دارد و همچون یک عضو تزئینی در اتاق کودک به شمار می رود. کودکان از لحاظ روحیه با بزرگسالان بسیار متفاوت هستند و قطعاً پرده ای که برای اتاق بزرگسالان استفاده می شود با پرده اتاق کودک متفاوت است.

فراموش نکنید که کودکانمان برای رشد و نمو علاوه بر خواب کافی، به نور خورشید هم نیازمندند، بنابراین با پرده های ضخیم و تیره راه ورود نور به اتاق کودک را نبندیم. بلکه باید از پرده هایی استفاده کنیم که بتواند نور را به درستی تنظیم کند. مثلاً پرده شید اتاق کودک این توانایی را دارد تا هنگام روشنایی روز اتاق را تاریک کند تا خواب کودک دچار اختلال نشود.

پرده اتاق کودک - بارون دیزاین

رنگ پرده اتاق بچه

کودکان علاقه زیادی به رنگ های روشن دارند. بنابراین اگر دیوار اتاق کودکتان سایه روشن است، یک پرده با رنگ روشن انتخاب کنید. در صورتی که دیوارهای اتاق رنگی باشد می توانید از پرده های شفاف با طیف رنگی روشن استفاده کنید که نور خوبی را نیز برای اتاق کودک به ارمغان می آورد.

رنگ های تیره تأثیر بدی در روحیه کودکان می گذارد. بنابراین سعی کنید پرده اتاق کودک سایه های تیره نداشته باشد. از پرده هایی استفاده کنید که علاوه بر روز، در هنگام عصر نیز مناسب و روشن باشند.

طراحی روی پرده

معمولاً کودکان همیشه در حال یادگیری و اکتشاف هستند و در محیط پیرامون خود کاوش می کنند. بنابراین برای اینکه به کودک فرصت بیشتری برای یادگیری بدهید، سعی کنید از پرده ای با طرح های ساده اما زیبا استفاده کنید.

جذابیت پرده

پرده اتاق کودک باید دارای طرح های جالب و جذاب باشد. خیلی وقت ها ممکن است بزرگترها این نکته بسیار مهم را فراموش کنند، اما باید بدانید که طرح پرده کودک باید برای او خوشحال کننده باشد.

ابعاد و اندازه های پرده

قطعاً استفاده از پرده هایی که بلند هستند، زیبایی بیشتری به اتاق می دهند اما اگر کودکتان در سنین خردسالی است، بهتر است از پرده های بلند استفاده نکنید، زیرا کودکان دوست دارند پرده را بکشند. علاوه بر این کودکان برای بلند شدن و ایستادن از هر وسیله ای کمک می گیرند و اگر پرده بلند باشد و کودک آن را بکشد، ممکن است حادثه ساز شود.

بنابراین برای ایمنی کودک بهتر است از پرده های کوتاه استفاده کنند. همچنین از پرده های ساده و بدون تزئینات و زیورآلات استفاده کنید، چون ممکن است کودکان آنها را بخورند.

جنس و بافت پرده:
پرده اتاق کودک پیچیدگی خاصی ندارد و همین که پرده ای با بافت نرم و صاف برای اتاق کودک انتخاب کنید کافی است. ضخامت پارچه پرده اتاق کودک نیز از اهمیت بسیاری دارد و باید از پرده هایی استفاده کنید که نور کافی به اتاق برسد. بنابراین از پرده هایی استفاده کنید که طبیعی و نرم و در عین حال سبک باشند.

استفاده از جا دکوری در بالای پرده:
می توانید برای اینکه اتاق کودک جلوه بیشتری داشته باشد، از جا دکوری در بالای پرده اتاق کودک استفاده کنید.

ست کردن پرده با تختخواب:
مهم ترین چیزی که همیشه در دکوراسیون مورد توجه همه ما است، ست کردن پرده با سایر عناصر اتاق است. مثلاً در اتاق پذیرایی و نشیمن پرده را با مبلمان و یا رنگ دیوارها ست می کنند. در اتاق خواب کودک نیز برای اینکه دکوراسیون اتاق زیباتر باشد بهتر است که پرده اتاق کودک را با روتختی، بالش و کوسن ست کنید.

ست کردن پرده با رنگ دیوار:
اگر دیوار اتاق کودک یا نوزادتان رنگ روشن یا کاغذ دیواری دارد، پرده اتاق نوزاد را متضاد با رنگ دیوار در نظر بگیرید. مثلاً برای دیوار ساده بهتر است از پرده طرح دار استفاده کنید که تأثیر زیادی در تزئین اتاق نوزاد دارد.

مشورت گرفتن از کودک:
برای انتخاب پرده اتاق خواب کودک، نظر کودکتان را جویا شوید. فراموش نکنید که این اتاق کودک است و باید طبق سلیقه او طراحی شود. اینگونه به خلاقیت کودکتان نیز کمک کرده اید. کودک یاد می گیرد که نظر بدهد، انتخاب کند و اتاقی طبق میل خود بسازد.

استفاده از تور تزئینی:
خیلی وقت ها ممکن است اتاق کودک پنجره نداشته باشد. در این صورت می توانید از تورهای تزئینی در اتاق خواب کودکتان استفاده کنید. مثلاً می توانید تور را به شکل پاپیون یا گل دربیاورید و در قسمت بالای تخت نصب کنید، یا اینکه تور را توسط قلاب هایی از سقف آویزان کنید. همچنین اگر امکان آویزان کردن پرده از سقف وجود ندارد، می توانید از پایه های فلزی آماده که در بازار موجود است استفاده کنید و ارتفاع آن را به اندازه دلخواه تنظیم کنید و تور را به وسیله آن دورتادور تخت نصب کنید.

پرده اتاق کودک انواع و اشکال مختلفی دارد که می توانید طبق سلیقه خود از هر کدام از آنها استفاده کنید. مثلاً می توانید از پرده های چاپی برای اتاق کودک استفاده کنید و عکس خود کودک و یا هر طرحی که دلخواه کودکتان باشد، بر روی آن چاپ کنید. یکی دیگر از پرده های مورد استفاده کرکره اتاق کودک است که می توانید از آن برای تزئین اتاق دلبندتان استفاده کنید.