پرده بارون دیزاین

ویژگی های پرده اتاق خواب

مهمترین ویژگی پرده اتاق خواب در نگاه اول زیبایی آن است. اما فقط به خاطر زیبایی پرده نیست که از آن استفاده می کنیم. بلکه پرده اتاق خواب باید ویژگی های دیگری مانند حفظ حریم شخصی، کنترل گرما و سرما و تنظیم نور را نیز داشته باشد.

پرده اتاق خواب بهتر است از دو نوع پارچه باشد. یک پارچه مانند حریر و تور و دانتل نازک برای فصل گرما و یک پارچه ضخیم مانند مخمل برای زمستان.

برای انتخاب یک پرده مناسب برای اتاق خواب باید هنگام خرید به جنس و طرح و رنگ آن توجه کنید. مثلاً نباید پرده ای را انتخاب کنید که فقط دارای ظاهری زیبا باشد اما کیفیت نداشته باشد و خیلی زود کهنه شود. برای اینکه مقاومت پارچه را بسنجید می توانید از قسمتی که برش خورده آن را بکشید. اگر از استحکام کافی برخوردار باشد، تار و پود آن از هم باز نمی شود.

همچنین می توانید برای اینکه مقاومت پرده بیشتر شود، از آستری در پشت آن استفاده کنید تا در برابر نور آفتاب از پرده محافظت کند. سعی کنید رنگ آستری را از رنگ پرده روشن تر انتخاب کنید تا پرده دیده شود. طرح و رنگ پرده اتاق خواب نیز باید با دکوراسیون اتاق خواب هماهنگ باشد. فراموش نکنید که با انتخاب یک پرده حریر می توانید یک اتاق خواب رمانتیک برای خود بسازید.

معیارهای انتخاب پرده اتاق خواب

برای اتاق خواب از هر نوع پرده ای می توانید استفاده کنید. فقط کافی است با وسایل داخل اتاق خواب هماهنگ باشد

طرح و رنگ پارچه پرده

یکی از مهمترین نکات در انتخاب پرده اتاق خواب طرح و رنگ آن است. برای اینکه اتاق خوابتان شاداب و زنده به نظر برسد، بهتر است از پارچه های طرح دار برای پرده استفاده کنید. برای پرده هایی با پارچه ساده نیز می توانید از والان و کتیبه استفاده کنید تا جلوه بیشتری به اتاقتان بدهد. اما اگر محیط اتاق خوابتان شاد است می توانید از پارچه هایی با طرح شکوفه استفاده کنید.

در اتاق های کوچک بهتر است از پرده قدی استفاده نکنید. اما اگر پنجره اتاقتان به گونه ای است که مجبورید از پرده بلند استفاده کنید، حریر سفید ساده انتخاب مناسبی برای پرده اتاق خوابتان است. به طورکلی می توان گفت که استفاده از پرده رنگی در اتاق های کوچک، اتاق را کوچکتر نشان می دهد.

مقدار پارچه پرده

اگر می خواهید پرده اتاقتان زیبا جلوه کند، اندازه پارچه را دو برابر عرض پنجره در نظر بگیرید. پرده بلند و پرچین زیبایی بیشتری به اتاقتان می دهد. در صورتی که پرده بلندتر از ارتفاع دیوار بود می توانید آن را بر روی زمین رها کنید که نمای زیبایی دارد و یا اینکه پایین آن را تا بزنید. اما همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که اگر ارتفاع پرده کوتاه باشد، دیگر زیبایی ندارد.

چوب (میل) پرده

میل پرده یکی از وسایل تزئینی پرده به شمار می رود که نقش مهمی در زیبا جلوه دادن پرده دارد. میل پرده ای که برای اتاق خوابتان انتخاب می کنید باید از نظر طرح و رنگ با پرده اتاق خواب هماهنگ باشد. مدل های متنوعی از چوب پرده برای فضاهای مختلف وجود دارد که می توانید از بین آنها یک مدل مناسب را انتخاب کنید. حتی اگر مدل های موجود را نمی پسندید می توانید سفارش دهید تا طبق سلیقه تان برای شما بسازند.

انواع پرده اتاق خواب بر حسب میزان عبور نور

اینکه چه مقدار نور وارد اتاق خواب شود به نظر شما بستگی دارد. این شما هستید که جنس و ضخامت پارچه را انتخاب می کنید. اما به هر حال پرده ای برای اتاق خواب مناسب است که بتواند در طول شبانه روز مقدار نور مورد نیاز را به فضای اتاق وارد کند. بر این اساس پرده ها به سه دسته تقسیم می شوند:

پرده هایی که نور را کاملاً عبور می دهند

این نوع پرده ها از پارچه های حریر و تور نازک دوخته می شوند و بیشتر برای اتاق خواب هایی مناسب اند که نورگیر نیستند و نور کافی را دریافت نمی کنند. بنابراین از این مدل پرده ها استفاده می شود تا در طول روز برای انجام امور روزانه مشکلی وجود نداشته باشد.

البته این پرده ها حریم شخصی تان را حفظ نمی کند و افراد از بیرون می توانند داخل اتاق خوابتان را ببینند. برای حل این مشکل می توانید از آستری ضخیم یا پرده کرکره ای در پشت این پرده ها استفاده کنید.

پرده هایی که نور را به طور متوسط عبور می دهند

این پرده ها از پارچه های مانند کتان و نخ و ابریشم دوخته می شوند. این پارچه ها نسبت به پارچه های تور و حریر ضخیم تر هستند و تا حدودی حریم شخصی تان را حفظ می کنند. شستشوی پرده های نخی بسیار آسان است اما پرده های کتان کمی سنگین تر هستند و شستشوی آنها نسبت به پرده های نخی کمی سخت تر است.

پرده های ابریشم بسیار شیک و گران قیمت هستند و ظاهر لوکسی به اتاق خوابتان می دهند. اما چون باید به طرز خاصی شسته شوند، باید خیلی در نگهداری از آنها دقت کنید.

پرده هایی که نور را عبور نمی دهند

این مدل پرده ها شامل پرده های کرکره ای، شید و پرده های پارچه ای است که جنس آنها معمولاً از مخمل و کرباس است. در صورت بسته بودن این پرده ها هیچ نوری را از خود عبور نمی دهند و برای حفظ حریم شخصی نیز بسیار مناسبند.

با استفاده از پرده های شید و کرکره ای می توانید میزان نور را کنترل کنید. اما مدل پارچه ای این پرده ها بهتر است بر روی چوب پرده ای نصب شود که کنار زدن پرده به راحتی انجام شود.

پرده های مخمل به علت ضخیم بودن برای زمستان و مناطق سردسیر مناسبند. اما شست و شوی آنها بسیار سخت هست. پرده های کرباسی نیز از نظر ظاهر مانند پرده های کتان هستند ولی ضخیمتر. شستشوی این پرده ها بسیار ساده است و از این نظر برای اتاق خواب مناسب است.

با توجه به تمام مواردی که در این مقاله خواندیم پیشنهاد ما به شما انتخاب مدل های حاشیه دار و زبرا برای پرده اتاق خواب است. زیرا در عین سادگی بسیار زیبا هستند.