پرده بارون دیزاین

همه چیز در مورد پرده آشپزخانه

پرده آشپزخانه یکی از ضروریات آشپزخانه های امروزی است که به عنوان تزئین آن نیز کاربرد دارد. آشپزخانه محیطی است که خانم خانه اکثر وقت خود را در آنجا می گذراند. چنین محیطی باید زیبا، دلنشین و آرام باشد و احساس امنیت به افراد بدهد. نباید صرفاً مکانی برای پخت و پز باشد. بلکه مکانی است که افراد بهترین لحظات عمر خود را در آن سپری می کنند.

چیدمان آشپزخانه باید بسیار با ظرافت و سلیقه طراحی شود تا زمانی که افراد خانواده برای خوردن غذا در آن جمع می شوند احساس نشاط و سرزندگی داشته باشند.

برای لطیف تر کردن این محیط، می توانید از پرده های زیبا و مخصوص برای آشپزخانه کمک بگیرید.

آیا می توان خانه و آشپزخانه را بدون پرده تصور کرد؟
به نظرتان زیباست؟
قطعاً جواب شما خیر است. زیرا همه می دانیم که پرده به خانه جلوه ای خاص می بخشد و علاوه بر آن از حریم خصوصی تان نیز محافظت می کند.

زمانی که به پنجره های خانه می اندیشیم، پرده هایی زیبا را تصور می کنیم که همراه با رقص نسیم به پرواز در می آیند و تصویری زیبا از سایه روشن نور خورشید در فضای خانه می سازند.

چه پرده ای برای آشپزخانه مناسب است؟

برای اینکه بتوانید پرده مناسبی برای آشپزخانه خود انتخاب کنید، ابتدا باید نوع دکوراسیون آشپزخانه را از لحاظ سبک و رنگ هایی که در آن به کار رفته است، بررسی کنید.

شاید انتخاب و خرید و آماده کردن پرده آشپزخانه کاری سخت و پر هزینه باشد و زمان زیادی از وقتتان را بگیرد، اما زمانی که پرده دوخته و آویخته می شود با دیدن زیبایی و هماهنگی آن با دکوراسیون آشپزخانه، آنقدر غرق لذت می شوید که تمام سختی ها یادتان می رود.

پرده آشپزخانه باید از لحاظ طرح و رنگ، خاص و مخصوص فضای آشپزخانه باشد. این پرده نمی تواند مانند پرده اتاق خواب یا سالن باشد.

با رعایت نکات زیر می توانید پرده  آشپزخانه مناسبی انتخاب کنید:

جنس پرده آشپزخانه:

آشپزخانه مکانی است که در آن آشپزی می کنند و هوای آن مرطوب و گاهی حتی چرب است. با توجه به این فضا باید جنس پرده طوری انتخاب شود که نسبت به چربی و رطوبت مقاوم بوده، به راحتی شسته شود و پس از شستشو لکی بر روی آن باقی نماند.

علاوه بر این موارد باید در برابر آلودگی هایی که از محیط بیرون به فضای آشپزخانه وارد می شود نیز شرایط بالا را داشته باشد.

بنابراین در نظر داشته باشید که هر پرده ای برای آشپزخانه مناسب نیست. به عنوان مثال پرده های مخمل و ابریشم که در اوج زیبایی هستند، اگر لکه ای هر چند کوچک بر روی آنها بیفتد بسیار سخت تمیز می شود و یا اصلا تمیز نمی شود.

بنابراین اولین نکته برای انتخاب پرده مناسب آشپزخانه، شستشوی آسان و در درجه دوم زیبایی آن است.

رعایت نکات ایمنی:

از آنجا که پرده آشپزخانه مخصوصاً اگر نزدیک اجاق گاز باشند آغشته به بوی غذا می شود، بنابراین بهتر است به طور مرتب پرده را شسته و دوباره آویز کنید تا همیشه آشپزخانه ای مرتب و تمیز داشته باشید.

همچنین ممکن است باز بودن پنجره ها و وزش باد، پرده را به حرکت در آورده و موجب اشتعال شود. بنابراین سعی کنید اجاق گاز را در فاصله ای مطمئن از پنجره قرار دهید که موجب ایجاد حادثه نشود.

در صورتی که فضای آشپزخانه کوچک باشد و نتوانید فاصله ایمنی پنجره و اجاق گاز را رعایت کنید، می توانید با استفاده از پرده بند از بروز حادثه جلوگیری کنید.

تنظیم نور آشپزخانه:

اینکه چه مقدار نور به فضای آشپزخانه وارد شود بستگی به نظر شما دارد. شما می توانید با انتخاب نوع پارچه پرده و طرح آن و همچنین نحوه نصب آن، مقدار نوری که به فضا وارد می شود را کنترل کنید.

تا حد ممکن سعی کنید از نور طبیعی برای این فضا استفاده کنید. در صورتی که می خواهید حریم خصوصی تان نیز حفظ شود می توانید از شیشه های رفلکس و پرده استفاده کنید. در این صورت نور کافی نیز به آشپزخانه می رسد.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که پرده حفاظی است برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، پس نباید از پرده آشپزخانه مانند یک مانع استفاده کرد. مخصوصاً زمانی که در آشپزخانه خود گیاه پرورش می دهید، باید به نور آفتاب اجازه ورود بدهید.

شستشوی پرده:

هنگام انتخاب پارچه برای پرده آشپزخانه سعی کنید پارچه های سبک را انتخاب کنید. پرده سبک راحت تر از پرده سنگین شسته می شود. در هنگام خرید پرده آماده نیز سعی کنید پرده های ساده تر را انتخاب کنید.

رنگ پرده:

استفاده از رنگ های روشن برای پرده آشپزخانه باعث می شود که فضا بزرگ و دلباز دیده شود. اگر آشپزخانه شما تاریک است یا وسایل آن دارای رنگ تیره است، می توانید با انتخاب پرده ای با رنگ روشن، محیطی زیبا برای خود خلق کنید.

ماندگاری پرده:

تمام عواملی که در بالا گفته شد: جنس پارچه، نظافت آشپزخانه و نوع نگهداری از پرده ها و …، در ماندگاری پرده آشپزخانه تأثیرگذار است. اما در نهایت این شما هستید که انتخاب می کنید پرده کنونی همچنان باقی بماند یا دوست دارید آن را تعویض کنید.