پرده بارون دیزاین

نکات مهم در خرید پارچه پرده ای

انتخاب و خرید پارچه پرده ای مناسب از مهمترین عواملی است که در دکوراسیون منزل مؤثر است. با رعایت کردن یک سری نکات ساده به راحتی می توانید پارچه پرده ای مناسب برای هر محیطی را انتخاب و تهیه کنید. البته فراموش نکنید که نوع دوخت هم در زیبایی پرده بی تأثیر نیست.

خرید پارچه پرده ای هم مانند خرید لباس برای خودتان است. همانطور که در خرید لباس برای خود وسواس به خرج می دهید و سعی می کنید بهترین و شیک ترین لباس را برای خودتان تهیه کنید، برای خرید پارچه پرده ای هم به همین صورت باید عمل کنید. به همین منظور در ادامه نکات مهمی را که هنگام انتخاب پارچه پرده ای باید بدانید را به شما توضیح می دهیم.

چند نکته برای خرید پارچه مناسب برای پرده

دانستن این نکات به شما کمک می کند تا خریدی آسان، لذت بخش و با نتیجه ی مناسب داشته باشید.

جنس پارچه

برای اینکه یک جنس خوب برای پرده انتخاب کنید، ابتدا باید تعیین کنید که این پرده را برای کجا می خواهید. به عنوان مثال برای اینکه اتاق پذیرایی تان زیبا و شیک جلوه کند می توانید از ترکیب پارچه ساتن یا مخمل با حریر استفاده کنید. اما در اتاق خواب و آشپزخانه می توانید از پرده پارچه ای مانند کتان استفاده کنید.

هنگام خرید پارچه پرده ای به ضخامت پارچه نیز توجه داشته باشید. مثلاً برای اتاق خواب شاید بیشتر افراد دوست داشته باشند هنگام خواب هیچ نوری به داخل اتاق خوابشان وارد نشود. بنابراین باید از یک پارچه ضخیم برای پرده اتاق خواب استفاده کنید. همچنین در فصل سرد سال نیز استفاده از پرده های ضخیم اولویت دارد. اما در محیطی مانند سالن نشیمن بهتر است که پارچه های نازک برای پرده استفاده شود. چون اینگونه محیط ها باید کاملاً نورگیر و روشن باشند.

رنگ پارچه

این آیتم به سلیقه شما و رنگ هایی که در دکوراسیون محیط به کار رفته است بستگی دارد. ممکن است شما دوست داشته باشید رنگ پرده با دکوراسیون محیط هارمونی داشته باشد. در این صورت می توانید رنگ پارچه پرده را با رنگ مبلمان یا فرش یا ترکیبی از رنگ های به کار رفته در اشیاء موجود در محیط ست کنید و یا اینکه دوست دارید رنگ پرده را متضاد با سایر وسایل انتخاب کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با محیط اطراف هارمونی داشته باشد، زیرا در این صورت جلوه زیبایی به منزلتان می بخشد.

مدل و متراژ پرده

مدل پرده نیز از جمله مواردی است که باید با توجه به نوع دکوراسیون انتخاب شود. مثلاً برای فضای سنتی از یک پرده با مدل سنتی و در یک فضای کلاسیک باید از یک مدل پرده مدرن و کلاسیک استفاده کرد.

پس از اینکه مدل پرده را انتخاب کردید باید با توجه به مدل پرده، متراژ مورد نیاز برای پارچه پرده را تهیه کنید. مثلاً در مدل های پرده با چین زیاد پارچه بیشتری نیاز است. برای اینکه بدانید چه مقدار پارچه برای این مدل پرده نیاز دارید ابتدا اندازه پنجره را مشخص کنید. برای مدل پرده های پرچین، دو تا سه برابر عرض پنجره به پارچه نیاز دارید.

چوب پرده

چوب پرده را باید با توجه به پارچه ای (سبک، سنگین و متراژ) که برای پرده انتخاب می کنید تهیه کنید. برای اینکه پنجره بزرگتر به نظر برسد، بهتر است که چوب پرده را 10 تا 15 سانتی متر بیشتر از عرض پنجره در نظر بگیرید.

قیمت پارچه

با توجه به جنس، رنگ، طرح و کیفیتی که پارچه ها دارند، دارای قیمت متفاوتی هستند. پارچه های پرده ای دارای تنوع بسیار زیادی هستند و با قیمت های مختلفی موجود هستند. پارچه های وارداتی مانند پارچه های ایتالیایی و ترک قیمت بیشتری دارند و پارچه های داخلی از قیمت کمتری برخوردارند. بنابراین هنگام خرید پارچه پرده ای به نوع پارچه و قیمت آن توجه داشته باشید.

مثلاً پرده های حریر ساده و شیشه ای که بین افراد بسیار محبوب هستند و طرفداران بسیاری دارند، هم از لحاظ قیمت بسیار ارزان تر از سایر پرده ها هستند و هم از لحاظ تنوع در سطح بالایی قرار دارند و به راحتی می توانید با توجه به دکوراسیون منزلتان پرده حریر مناسب را انتخاب کنید. این مدل پرده ها برای خانه هایی که نورگیر کمی دارند مناسب است. همچنین به دلیل سهولت در شستشو برای پنجره هایی که بیشتر در محیط های آلوه قرار دارند، گزینه مناسبی است.

پارچه های نخ و کتان نیز دارای قیمت مناسبی هستند. این نوع پارچه ها را چون نمی شود در ترکیب با پارچه های دیگر به کار برد، بسیار ساده هستند و هزینه نهایی آنها نیز بسیار ارزان در می آید.

پرده های کتان برای اتاق خواب گزینه بسیار مناسبی هستند. این پرده ها با داشتن طرح های جذاب و متنوع با هر نوع دکوراسیون هماهنگ می شود. حتی می توانید آن را با پارچه روتختی و یا رنگ دیوار ست کنید.

کیفیت پارچه

یکی دیگر از آیتم هایی که هنگام خرید پارچه پرده ای باید به آن توجه کنید، کیفیت پارچه است. پرده ها نیز نیاز به شستشو دارند و در سال یک یا دو بار شسته می شوند. البته تعداد شستشو ها به مکانی که پرده در آن قرار دارد بستگی دارد. مثلاً در محیطی مانند آشپزخانه و یا در شهر هایی که آلودگی هوا زیاد است، ممکن است هر ماه هم پرده ها نیاز به شستشو پیدا کنند.

بنابراین در این زمان بهتر است که به سراغ پارچه های با کیفیت بروید. باید پارچه هایی را انتخاب کنید که در مقابل شستشوی زیاد مقاوم باشند. همچنین در بعضی از محیط ها که پنجره در معرض نور آفتاب بیشتری است، پرده ها دچار رنگ پریدگی و پوسیدگی می شوند. بنابراین هنگام خرید پارچه پرده ای برای اینگونه پنجره ها سعی کنید پارچه ای انتخاب کنید که دارای مقاومت بالا در برابر نور آفتاب باشند. می توانید هنگام خرید از فروشنده درباره ثبات رنگ پارچه سوال کنید. همچنین باید درباره اتو کشی پرده و نحوه شستشوی آن اطلاعات کاملی داشته باشید. مثلاً بعضی از پرده ها را می توانید به راحتی در ماشین لباسشویی بشویید و بعضی برای شستشو حتماً باید به خشک شویی بروند.

سخن آخر:
برای خرید پارچه مناسب برای پرده چند نکته را یادآوری می کنیم:

  • اندازه گیری دقیق پنجره برای تعیین متراژ مناسب برای خرید پارچه پرده
  • انتخاب پرده با پارچه حریر برای داشتن اتاقی روشن
  • می توانید از ترکیب پرده پارچه ای و کرکره در کنار هم استفاده کنید
  • انتخاب پرده شید و تاریک کننده برای اتاق خواب
  • بهترین انتخاب برای پارچه پرده، پارچه ای است که با رنگ مبلمان هارمونی ایجاد کند