پرده بارون دیزاین

نکات لازم در انتخاب پرده

جلوه زیبایی که پرده به پنجره می دهد باعث شده تا در دکوراسیون خانه های ایرانی نقشی پررنگ و مؤثر داشته باشد. یکی از مهم ترین و اساسی ترین چیزهایی که در هر خانه ای به کار می رود پنجره است. زیرا هم به زیبایی خانه می افزاید و هم باعث می شود که نور کافی به داخل خانه وارد شود. حال با انتخاب پرده مناسب و آویختن آن به پنجره می توانید زیبایی پنجره را دو چندان کنید.

سبک و طرحی که برای پرده انتخاب می کنید باید هماهنگ با دکوراسیون منزلتان باشد تا زیباتر به نظر برسد. برای به وجود آوردن این هماهنگی لازم است که به برخی نکات توجه کنید. مهم ترین نکته ای که هنگام انتخاب پرده باید همواره به یاد داشته باشید این است که پرده انتخابی از لحاظ رنگ و طرح با چیدمان منزل متناسب باشد.

مثلاً اینطور نباشد که برای خانه ای با دکوراسیون کلاسیک از پرده ای با طرح سنتی استفاده کنید، یا رنگ هایی را در کنار هم استفاده کنید که هیچ هارمونی نداشته باشند. چون در این صورت نه تنها خانه شما زیبا نمی شود، بلکه ممکن است خیلی هم زشت به نظر برسد.

یکی دیگر از جنبه های استفاده از پرده این است که سلیقه صاحب خانه را به نمایش می گذارد. بنابراین تلاش کنید تا نهایت دقت و سلیقه را در انتخاب پرده به کار ببرید. در ادامه نکاتی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید پرده مناسب را انتخاب کنید.

راهکارهایی برای انتخاب پرده مناسب

برای اینکه پرده ای زیبا و مناسب برای منزلتان تهیه کنید کافی است که به نکات زیر توجه کنید.

تعیین متراژ مناسب

مقدار پارچه ای که برای تهیه پرده انتخاب می کنید تأثیر مستقیم در زیبایی پرده دارد. فراموش نکنید که تعداد چین های بیشتر پرده را زیباتر می کند. پس هنگام تهیه پرده به متراژ پارچه دقت کافی داشته باشید. معمولاً دو تا سه برابر عرض پنجره، پارچه برای پرده لازم است تا چین خوردگی لازم ایجاد شود.

هارمونی پرده با سایر مبلمان

هنگام انتخاب پرده عواملی چون رنگ دیوار، کف اتاق، سقف و مبلمان را در نظر بگیرید و با توجه به یکی از این موارد پرده را انتخاب کنید. در واقع تأکید بیشتر باید بر روی یکی از عناصر باشد و بقیه عناصر به صورت مکمل عمل کنند. به عنوان مثال برای پرده ای با پارچه گلدار و پرحاشیه، استفاده از مبلمان ساده تر توصیه می شود.

حساس نبودن روی ابعاد پنجره

اگر پنجره منزل زیادی بزرگ باشد، اصلاً جای نگرانی نیست. پنجره بزرگ زیبایی خانه را بیشتر می کند. می توانید با انتخاب پرده ای مناسب این زیبایی را بیشتر به رخ بیننده بکشید. مگر اینکه شما زیاد مایل نباشید کل فضا را با پرده پوشش دهید. در این صورت می توانید از پارچه ای که متناسب با رنگ دیوارها باشد استفاده کنید که تضاد زیادی ایجاد نکند.

کنترل نور ورودی

در صورتی که می خواهید فضای اتاقتان پرنور و روشن باشد می توانید از پرده های سفید، توری و حریر استفاده کنید. همچنین اگر به نور زیادی نیاز ندارید استفاده از پرده هایی با رنگ تیره و یا پارچه های ضخیم به شما کمک می کند.

انتخاب مدل های مشابه پرده

پرده رومی و کرکره چوبی شباهت زیادی به هم دارند. با این حال اینکه از کدام پرده استفاده کنید، بستگی به میزان نوری دارد که می خواهید در فضا وجود داشته باشد و در این میان پرده کرکره چوبی در تنظیم نور کارآمدتر است.

تعیین ارتفاع پرده بر حسب سلیقه شخصی

اینکه ارتفاع پرده ای که برای پنجره انتخاب می کنید کوتاه یا بلند باشد، مماس بر زمین باشد و یا بر زمین کشیده شود، کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد و هیچ قانونی در دکوراسیون ارتفاع پرده را تعیین نمی کند.

استفاده از پرده های تاریک کننده برای اتاق خواب

برای اتاق خواب می توانید از پرده ای مانند شید استفاده کنید که در مواقع نیاز، پرده را کاملاً ببندید و یک فضای تاریک برای خواب و استراحت ایجاد کنید.

استفاده از مدل پرده های متضاد در کنار هم

پرده پارچه ای و کرکره ای دو مدل پرده ای هستند که کاملاً متضاد به نظر می رسند. اما استفاده از این دو پرده در کنار هم هیچ ایرادی ندارد و می توانید با هم و یا به صورت جداگانه با توجه به سلیقه خود از آن استفاده کنید.

نصب پرده نزدیک به سقف

با نصب پرده نزدیک به سقف، دیوارها بلندتر و کشیده تر دیده می شوند. این موضوع مخصوصاً برای خانه هایی که ارتفاع دیوارها کوتاه است، بسیار کاربردی است.

انواع پرده های مناسب برای فضاهای مختلف

پرده ها با توجه به نوع و جنسی که دارند در فضاهای مختلف به کار می روند.

پرده پارچه ای

پرکاربردترین پرده هایی که در دکوراسیون منزل به کار می روند پرده های پارچه ای هستند و به همین دلیل تنوع زیادی نیز دارند. از ظریف ترین پارچه ها گرفته تا ضخیم ترین آنها دارای کاربردهای متفاوتی هستند. به عنوان مثال پرده های مخمل ضخیم برای پذیرایی مناسب هستند. برای زیبایی بیشتر همراه پرده های مخمل از زیر پرده استفاده می شود.

پرده آلومینیومی

این پرده ها وزن کمی دارند و بیشتر به صورت کرکره ای تولید می شوند. به دلیل مقاومتی که این نوع پرده ها در برابر تابش نور دارند، معمولاً برای فضاهایی که رو به حیاط است مناسب می باشد و نیازی نیست که در زیر آن از آستری استفاده کنید.

پرده متناسب با مدل پنجره

در برخی خانه ها پنجره ها رو به پایین یا بالا باز می شوند. برخی پنجره ها کشویی و برخی لولا دارند. برخی پهن و برخی باریک هستند. حتی در بعضی از خانه های قدیمی پنجره ها دچار فرسودگی شده و از فرم خارج می شوند. با استفاده از پرده حتی می توان عیوب پنجره را نیز رفع کرد و ظاهری زیبا به پنجره بخشید. فقط کافی است در انتخاب پرده کمی دقت کنید.

یک راهکار برای پنجره های قدیمی که از شکل افتاده اند و ظاهر خوشایندی ندارند، تعویض پنجرهاست. اما راه دیگری هم هست که با هزینه کمتر می توان ظاهری زیبا به این پنجره ها داد. به عنوان مثال می توانید با انتخاب پرده ای بزرگتر از اندازه پنجره و نصب آن با چوب پرده های عریض و بلند، این نقص را پوشش دهید.

می توانید ابعاد پنجره را نیز با نصب پرده تغییر دهید. مثلاً می توانید یک پنجره باریک را با نصب پرده ای پهن، عریض تر از اندازه واقعی نشان دهید. برای بلند جلوه دادن پنجره های کوتاه نیز می توانید با نصب پرده های بلند، مشکل را رفع کنید.