پرده بارون دیزاین

نکاتی درباره دوخت پرده های ساده

هرکسی دوست دارد که مکان سکونت یا زندگی او بهترین دکوراسیون و زیبایی را داشته باشد. پرده هم یکی از مهمترین و کاربردی ترین آیتم های این دکوراسیون شیک و زیبا است. این کالای به ظاهر ساده می تواند چنان تغییری در دکوراسیون شما بگذارد که چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند.

از طرفی هم انتخاب اشتباه رنگ، طرح، جنس یا دوخت بد می تواند تأثیر منفی روی دکوراسیون، روشنایی، نور محل سکونت، دمای محیط و … بگذارد. بنابراین در این مقاله در مورد نکاتی در زمینه دوخت پرده های ساده صحبت می کنیم.
4 نکته مهم که باید در مورد دوخت پرده های ساده بدانید:

نکات دوخت پرده های ساده

1- بهترین جنس برای پرده ساده:

پرده های مختلف دارای جنس های متنوعی هم هستند. اما برای دوخت یک پرده ساده شما باید بدانید که از چه جنسی استفاده کنید چرا که جنس پرده می تواند علاوه بر میزان نور و روشنایی محیط، بر میزان دمای محیط هم تأثیرگذار باشد.

برای مثال پرده های ساده ضخیم معمولاً برای محیط های سرد و پرده های ساده نازک برای فضاهای گرم مورد استفاده هستند. بنابراین در ادامه به عنوان اولین نکته در دوخت پرده های ساده، این آیتم دکوراسیون را از لحاظ جنس بررسی می کنیم:

  • پرده های کتان: این نوع الیاف اغلب مناسب دوخت پرده های ساده و غیر رسمی برای اتاق پذیرایی هستند. جنس کتان اغلب نازک و سبک است و باعث می شود از میزان نور اتاق پذیرایی هم کاسته نشود.
  • پرده های حریر و ابریشم: دوخت پرده های ساده و کلاسیک حریر و ابریشم، معمولاً مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد. هزینه کمتر نسبت به سایر پرده ها، تأمین میزان نور و روشنایی و ست شدن راحت با سایر دکوراسیون از عمده ویژگی های مرتبط با دوخت این نوع پرده هستند. اما اگر حریم خصوصی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، دوخت این نوع از پرده های ساده و شیک باعث دیده شدن فضای داخلی از بیرون می شود. بنابراین بهتر است این نوع از پرده به همراه آستری یا دو لایه دوخته شوند.
  • پرده نخی: این جنس از پرده نسبت به سایر پرده ها حالت خشک تری دارد. بنابراین دوخت این نوع پرده راحت تر خواهد بود. از طرفی از جنس نخی را می توان با هر رنگ و طرحی هماهنگ کرد که این موضوع نکته حائز اهمیتی برای انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی شما است. از ویژگی های دیگر این جنس از پرده می توان به سریعتر تمیز شدن و انتخاب برای محیط های رسمی و غیر رسمی اشاره کرد که می تواند امتیاز مثبت دیگری برای دوخت پرده های با جنس نخی باشد.
  • پرده مخمل: این پرده، برخلاف مدل های قبلی که ساده تر بودند، سنگین و رسمی است. از پرده های مخمل بیشتر برای اتاق های دارای اجناس دکوری و لوکس استفاده می شود که زرق و برق زیادی دارند. این پرده به دلیل ضخامت خود بهتر است در محیط هایی که نور و روشنایی زیاد مورد نظر نیست، استفاده شود.

2- راهنمای انتخاب طرح و رنگ در دوخت پرده های ساده:

اگر هنوز نمی دانید که چه رنگی مناسب دکوراسیون شما است، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • برای انتخاب رنگ پرده های ساده بهتر است از رنگ های مکمل کمک بگیرید. به این صورت که با توجه به رنگ دیوار، کاغذ دیواری، فرش ها یا سایر دکوراسیون، رنگی را برای دوخت پرده های ساده انتخاب کنید که روی رنگ سایر وسایل قرار بگیرد. این موضوع می تواند باعث جلب توجه بیشتر پرده در دکوراسیون شما شود.
  • اگر خیلی اهل رنگ های گوناگون نیستید، بهترین گزینه برای انتخاب رنگ پرده ساده، رنگ های خنثی هستند. این رنگ ها معمولاً با هر دکوراسیونی ست می شوند. فرقی نمی کند دکوراسیون شما چه رنگی است، سفید، خاکستری، کرم از جمله رنگ هایی هستند که به راحتی جلوه ای زیبا و هماهنگ به دکوراسیون شما می بخشند.
  • اگر می خواهید از پرده های تک رنگ ولی متناسب با دکوراسیون خود برای دوخت پرده ساده بهره بگیرید، بهتر است این رنگ یک درجه تیره تر از دکوراسیون شما باشد.
  • اگر می خواهید پرده دکوراسیون شما نسبت به سایر دکوراسیون بیشتر به چشم بیاید، بهتر است از رنگی متفاوت از دکوراسیون خود برای دوخت پرده استفاده کنید.

3- نکاتی در مورد سایز و اندازه پرده ها:

سایز و اندازه پرده های ساده

در بین نکات مربوط به دوخت پرده های ساده، یکی از گزینه های مهم سایز و اندازه پرده است. اندازه گیری دقیق عرض و طول پنجره از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر دو طرف پرده دیوار بود، ابتدا با متر از یک دیوار تا دیوار بعدی را اندازه گیری می کنیم. سپس ارتفاع از سقف تا زمین باید اندازه گیری شود.

اگر طول و عرض پرده ها کوتاه بود، لازم است از سمت چپ و راست به اندازه 10 سانتی متر و از پایین پنجره به اندازه 10 تا 20 سانتی متر به متراژ پرده انتخابی اضافه کنیم.

اگر قصد دارید پرده مورد نظرتان را از چوب پرده معمولی آویزان کنید بهتر است از بلندی پرده 5 سانتیمتر را کم کنید. اما اگر می خواهید چوب پرده مشخص نباشد و جلوه بهتری به پرده داده شود، بهتر است قد پرده را دستکاری نکنید و گیره ها را به سوراخ نوار پرده وصل کنید.

همچنین نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که اگر از میل پرده های حلقه دار استفاده می کنید، از بلندی پرده به اندازه 8 سانتی متر کم کنید تا دوخت پرده به خوبی انجام شود.

4- پرده های ساده و نکات مربوط به دوخت آن ها:

در هنگام دوخت پرده های ساده به یاد داشته باشید که متراژ موجود در بازار معمولاً سه یا دو متر عرض دارند. پارچه های با عرض 3 متر معمولاً با متراژ بلندی پرده همخوانی دارند. به بیان دیگر بهتر است برای طول پرده، طول پنجره را با 10 تا 20 سانتی متر اضافه و برای عرض پرده نیز سه برابر میل پرده به اضافه 20 سانتی متر (10 سانتی متر برای هر طرف پرده) را اندازه گیری و برش دهید.

دوخت پرده های ساده با وجود سادگی و مقرون به صرفه بودن می تواند تأثیر شگفت انگیزی در دکوراسیون داخلی محیط سکونت شما داشته باشند. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می توانید به زیبایی و شکیل بودن هرچه بیشتر این نوع از دکوراسیون کمک کنید.

بیشتر بخوانید:

انتخاب پرده کلاسیک و ویژگی های آن

معرفی و بررسی انواع پرده های رومن