پرده بارون دیزاین

مدل والان جدید

پرده ها نقش بسیاری در زیبایی دکوراسیون داخلی دارند. اما بیشتر از آن، مدل والان که بر روی پرده نصب می شود، باعث زیباتر شدن آن می شود. در واقع یک روش بسیار ساده برای تغییر دکوراسیون، استفاده از پرده و والان با مدل جدید است. علاوه بر زیبایی که والان به پرده می دهد، می تواند ایرادات پنجره را نیز پوشش دهد. با استفاده از والان می توان پنجره ها را کوتاه تر و یا بلندتر نشان داد.

اولین بار در دوره باروک، والان مورد استفاده قرار گرفت. با گذشت تقریباً 400 سال از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی در ساختار والان به وجود آمده، اما با این حال از مد نیفتاده و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه یک والان زیبا داشته باشید باید دقت کنید که نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه باشد. یک والان استاندارد به طور کلی باید 1/6 پنجره را پوشش دهد.

مدل والان جدید - بارون دیزاین

از والان ها معمولاً در بالای درب ها، پنجره ها و تخت خواب ها استفاده می شود و می توان از انواع پارچه ها در انواع رنگ ها برای این منظور استفاده کرد که با توجه به دکوراسیون سایر عناصر منزل انتخاب می شود. والان را هم به تنهای و هم با پرده می توان استفاده کرد.

در این مقاله می خواهیم شما را با انواع مدل والان آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

والان رولی

از این والان می توان به عنوان پرده هم استفاده کرد. جنس این مدل والان پارچه ای است و در ارتفاعات مختلف توسط بند یا گیره بسته می شود. برای تهیه این والان می توان از هر نوع پارچه ای استفاده کرد. حتی می توان آن را به راحتی در خانه تهیه کرد.

والان پله ای

این والان ظاهری شبیه به پرده شید دارد و مانند والان رولی در ارتفاعات مختلف می توان آن را جمع کرد و در حالت ثابت ظاهری شبیه به پله دارد. این مدل والان بسیار ظریف و زیباست و با هر مدل پنجره ای چه مربع شکل و چه مستطیلی هماهنگ می شود. حتی می توان از این والان برای پوشاندن قاب زشت و نامناسب پنجره و یا پوشاندن کمد و کابینت نیز استفاده کرد.

والان جمع شده

این والان که یکی از مدل های قدیمی است، برای انواع فضاها مخصوصاً آشپزخانه به کار می رود. برای اینکه جمع شدگی این والان زیباتر به نظر برسد باید چین های زیادی داشته باشد و به همین دلیل پارچه زیادی برای این مدل به کار می رود. همچنین برای تزئین حاشیه این والان نیز از نوار پرده و یراق های کریستالی استفاده می شود.

والان جمع شده با قلاب

با استفاده از این والان و قلاب های تزئینی که بالای پنجره نصب می شود، می توان یک حس سنتی و قدیمی را تجربه کرد. با استفاده از قلاب ها می توان چین های والان را کم و زیاد کرد. تعداد قلاب های بیشتر سبب می شود که والان حالت منحنی بیشتری بگیرد و چین خوردگی بیشتری داشته باشد که البته باعث زیباتر شدن والان هم می شود. از این مدل والان بیشتر در پذیرایی و نهارخوری استفاده می شود.

والان منحنی

قوس منحنی شکلی که در این والان وجود دارد باعث شده است تا به این نام خوانده شود و در عین حال یکی از زیباترین مدل ها است. برای تزئین این والان از یک نوار پارچه ای باریک در قسمت پایین آن استفاده می کنند. این والان باعث ایجاد یک فرم نرم و ملایم می شود و معمولاً برای پنجره هایی که دارای گوشه های تیز هستند، برای از بین بردن این تیزی از این مدل والان استفاده می شود. همچنین در آشپزخانه و ناهار خوری نیز استفاده از این والان کاربرد فراوان دارد.

والان بندی

یک مدل بسیار شیک و در عین حال ساده است که فقط با بندهایی که در بالای آن قرار دارد بر روی میل پرده قرار می گیرد. بندهایی که در بالای این والان دوخته می شود از همان پارچه ای است که پرده از آن تهیه می شود. از این مدل در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

والان راست

یک مدل بسیار ساده و تقریباً کوچک است، اما به اندازه کافی میل پرده و قاب پنجره را پوشش می دهد. ارتفاع این والان با توجه به ارتفاع پنجره معمولاً بین 40 تا 50 سانتی متر از بالای آن آویزان می شود.

والان بالنی

برای تهیه این مدل باید قسمت پایین پارچه جمع شود تا والان حالت پفکی به خود بگیرد. تمامی قسمت های بالن مانند والان باید به یک اندازه باشد و به یک نسبت در دو طرف پنجره قرار بگیرد. از این مدل بیشتر در دکوراسیون های کلاسیک و مکان هایی استفاده می شود که دارای تزئینات بسیاری است. هر چند که در مکان های بسیاری می توان از این والان استفاده کرد.

والان با پرده کافه

پرده ای که فقط برای پوشاندن قسمت پایین پنجره به کار می رود، پرده کافه نام دارد. هنگامی که این پرده در پایین پنجره و یک والان در بالا نصب می شود، یک ترکیب زیبا به وجود می آورد. از این مدل می توان برای تنظیم نور ورودی و همچنین حفظ حریم شخصی استفاده کرد. این مدل والان معمولاً برای سبک های روستیک و سنتی استفاده می شود.

والان مدل شال

این مدل والان به گونه ای است که در وسط یک منحنی داشته و از دو طرف پنجره به سمت پایین آویزان می شود. برای تهیه این مدل از یک پارچه سبک و انعطاف پذیر مانند حریر استفاده می شود. والان شال بیشتر برای نشیمن هایی استفاده می شود که فضای رسمی تری دارند. در این مدل می توان از ترکیب دو پارچه نیز استفاده کرد. مقدار پارچه باید به اندازه ای باشد که تمامی میل پرده را پوشش داده و به اندازه کافی از دو طرف آویزان باشد. حتی می توان ارتفاع پارچه های دو طرف را نامتقارن در نظر گرفت و یک دکوراسیون جدیدتر و زیبا بوجود آورد.

والان باکس پلیسه ای

این والان همانطور که از نام آن پیداست فرم جعبه ای به خود می گیرد. جعبه ها به گونه ای دوخته می شوند که بسیار صاف بوده و در فاصله های یک اندازه پلیسه ایجاد می کنند. همچنین از یک نوار پارچه ای برای تکمیل کردن طرح والان در پایین آن استفاده می شود. از این والان بیشتر در اتاق خواب، سالن نشیمن و همچنین فضاهای رسمی استفاده می شود.