پرده بارون دیزاین

مدل دوخت پرده های جدید

هرگاه صحبت از تغییر دکوراسیون به میان می آید اولین چیزی که به ذهن همه می رسد تعویض و تغییر مدل پرده های منزل است. بنابراین باید یک مدل دوخت پرده را انتخاب کرد که با دکوراسیون خانه همانگ باشد.
در ادامه با مدل های مختلف دوخت پرده همراه شما هستیم.

پنهان کردن چوب پرده داخل دوخت

یک مدل دوخت پرده برای پنهان کردن چوب پرده این است که کمی بیشتر از اندازه قطر چوب پرده، بالای پرده را تا زده و بدوزید. در این مدل، چوب پرده در قسمت دوخته شده قرار می گیرد و دیده نمی شود. در روش دوم مقدار بیشتری از بالای پرده را تا زده و تقریباً 4سانتی متر اضافه گذاشته و پس از آن دو دوخت به موازات هم با فاصله 7 تا 8 سانتی متر می دوزیم. در این مدل علاوه بر اینکه چوب پرده داخل دوخت قرار می گیرد، لبه بالای پرده نیز چیندار می شود.

مدل دوخت چین سوزنی

یکی از کلاسیک ترین و زیباترین مدل هایی که می توانید برای دوخت پرده های جدید انتخاب کنید، مدل چین سوزنی است. این مدل که ظاهری ساده و در عین حال زیبا به پرده می دهد، بیشتر برای پارچه های نرم و نازک مناسب است.

برای این مدل دوخت پرده باید تقریباً 2 و نیم برابر عرض پنجره، پارچه تهیه کنید. اگر می خواهید که پرده اتاقتان چین بیشتری داشته باشد می توانید پارچه بیشتری برای دوخت به کار ببرید. برای این کار بهتر است از یک پارچه نازک استفاده کنید تا چین ها بیشتر و ظریفتر شوند.

پرده های بندینک دار

در این مدل دوخت به جای نوار پرده، بندینک هایی به لبه بالایی پرده دوخته می شود که به وسیله آنها پرده نصب می شود و دیگر نیازی به گیره و حلقه نیست. چند سالی است که این مدل دوخت پرده طرفدار زیادی پیدا کرده است. این مدل پرده بیشتر برای فضایی مانند اتاق خواب مناسب است و در مکان های رسمی و اداری از آن استفاده نمی کنند.

برای دوختن این مدل پرده به دو برابر عرض پنجره پارچه نیاز است. فاصله بندها از هم 5 تا 6 سانتی متر و ارتفاعشان تا میل پرده 10 سانتی متر است.

پرده با بندینک های مخفی

این مدل دوخت نیز مانند مدل قبلی است، فقط با این تفاوت که بندها در پشت پرده قرار می گیرند و دیگر آویزان نیستند و دیده نمی شوند. در این مدل نیز باید 2 برابر عرض پنجره پارچه تهیه کرد.

این مدل دوخت پرده کم چین و ساده است و بیشتر مناسب افرادی است که نمی خواهند نور از بالای چوب پرده عبور کند و از پرده های پر زرق و برق خوششان نمی آید. همچنین این مدل پرده برای خانه های سرد مناسب است زیرا از نفوذ سرما به داخل جلوگیری می کند.

مدل دوخت با مقدار پارچه کم

برای دوختن این مدل پرده که هم ساده هست و هم شیک، فقط کافی است چین ها را به فاصله 10 سانتی متر از هم در نظر بگیرید و در این فاصله یک گیره وصل کنید تا چین بیفتد. برای این مدل دوخت، 1 و نیم برابر عرض پنجره پارچه کافی است.

دوخت پرده های جدید - بارون مدرن دیزاین

عوض کردن مدل دوخت با گیره پرده

این مدل دوخت پرده بسیار آسان است. ابتدا نوار پرده را مانند سایر مدل ها به پرده می دوزیم. تفاوت این مدل با بقیه مدل های دوخت در نحوه قرار گیری گیره پرده است. می توانید با جابجا کردن محل گیره ها به قسمت هایی از پرده که می خواهید چین داده و مدل آن را تغییر دهید.

مدل دوخت پلیسه

یکی از مدل های دوخت پرده های جدید که هم ساده و هم رسمی است و در خانه های بسیاری هم استفاده می شود، مدل دوخت پلیسه ای است. برای این مدل دوخت به 3 برابر عرض پنجره پارچه نیاز داریم. این مدل دوخت به دقت زیادی نیاز دارد و باید سعی شود چین ها کاملاً هم اندازه باشند (7 تا 8 سانتی متر)، زیرا چین ها ثابت هستند و نمی شود پرده را با کم و زیاد کردن چین ها از دو طرف درست کرد.

البته می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و چین ها را به صورت یک در میان کوچک و بزرگ قرار دهید. با این کار می توانید در مقدار پارچه صرفه جویی کنید ( 2 و نیم برابر عرض پنجره کافی است) و در عین حال یک مدل دوخت پرده جدید هم داشته باشید.

مدل دوخت غیر رسمی

مناسب خانه هایی است که چیدمان رسمی ندارند. برای دوختن این مدل می توانید چین ها را به فاصله 10 سانتی متر از هم قرار دهید و فقط کافی است تا محل چین ها را کمی تا بزنید و یک دوخت ساده بر روی محل تا زدن انجام دهید. مقدار پارچه پرده ای مورد نیاز برای این مدل، 2 برابر عرض پنجره است.

مدل دوخت رسمی

دقیقاً مانند مدل دوخت بالاست ولی به جای یک بار تا زدن و دوختن، می توان دو بار این کار را انجام داد تا کمی چیندارتر به نظر برسد. فاصله چین ها در این مدل مانند مدل غیر رسمی 10 سانتی متر است، اما مقدار پارچه مورد نیاز کمی بیشتر است. حدود 2 و نیم برابر اندازه پنجره.

دوخت پرده های غیر رسمی جدید - بارون دیزاین

مدل دوخت پانچ

این مدل دوخت طرفداران زیادی نیز دارد و می توان گفت تقریباً هیچوقت از مد نمی افتد. برای این مدل دیگر نیازی به دوخت و چین و گیره نیست. تنها می توان با پانچ کردن پرده به اندازه قطر چوب پرده این مدل را اجرا کرد.

برای این مدل دوخت بهتر است که قطر چوب پرده خیلی زیاد نباشد. معمولاً بین 2 و نیم تا 4 سانتی متر مطلوب است. برای این مدل دوخت پرده به 2 برابر عرض پنجره پارچه نیاز است. فاصله محل پانچ تا لبه پرده معمولاً 3 تا 4 سانتی متر است. بهتر است برای این مدل از پارچه های ضخیم استفاده نشود چون چین ها به خوبی مرتب نمی شوند.