پرده بارون دیزاین

طراحی پرده در سبک های مختلف

پرده تکمیل کننده نهایی دکوراسیون داخلی منزل است. بنابراین بسیار مهم است که هنگام طراحی پرده دقت بسیاری به خرج دهید تا زیباترین سبک پرده را با توجه به فضای پیرامون طراحی کنید.

سبک های مختلف طراحی پرده

با استفاده از سبک ها می توان پرده های زیبا و متناسب با هر فضایی را طراحی کرد. هر کدام از این سبک ها ویژگی منحصر به خودش را دارد که در ادامه به معرفی و توضیح آنها می پردازیم.

سبک باروک

این سبک از پرده های مربوط به کاخ پادشاهان هست که در عین ظرافت با تجملات ظاهری نمایان می شود و بسیار مشهور است. در دوخت این پرده از جواهرات فراوانی استفاده می شود.

سبک روکوکو

این سبک شباهت بسیاری به سبک باروک دارد به طوریکه در نگاه اول شاید نتوان این دو سبک را از هم تشخیص داد.

سبک هندی، عربی، مراکشی و مصری

در این سبک کیفیت پارچه پرده بسیار مهم است. باید دقت کنید پرده ای را انتخاب کنید که پس از چند بار شستشو از بین نرود و نیز از ثبات رنگی بالایی برخوردار باشد، زیرا در چنین فضایی رنگ عنصر اصلی دکوراسیون محسوب می شود. پرده های به سبک ترکی نیز مانند عربی هستند و در هر دو سبک پرده ها قابل تعویض هستند.

سبک امپراتوری

این سبک نیز مشابه سبک باروک و روکوکو است و می توانید برای این سبک، پرده هایی را انتخاب کنید که از آنها معمولاً در سالن کاخ استفاده می شده است.

سبک چینی و ژاپنی

طراحی پرده برای این سبک بیشتر به گونه ای است که دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست است. در دکوراسیون این اتاق ها از تابلو پرده های سفت و سخت که مواد پارچه آن از بامبو است استفاده می شود.

سبک کلاسیک

ویژگی این سبک استفاده از پرده های سنگین همچون مخمل است. این پرده بر روی زمین شناور می شوند تا زیبایی بیشتری به فضا بدهند.

سبک های سنتی

این مدل پرده برای خانه هایی مناسب است که دارای نقش و نگار زیادی هستند. در این خانه ها فرش های دستباف، پشتی، کرسی و ارسی ها در تلفیق با پرده های سنتی هارمونی زیبایی ایجاد می کنند. این پرده ها باعث شادابی و رنگارنگ شدن خانه های بی روح مدرن می شوند و به آنها زندگی می بخشند.

سبک مدرن

این سبک به دلیل گستردگی که دارد در چند جمله قابل توصیف نیست. بنابراین در ادامه به بررسی کلی این سبک می پردازیم.

جذاب ترین مدل های پرده در سبک طراحی مدرن

همانطور که گفته شد سبک مدرن یکی از زیباترین سبک های طراحی پرده است که افراد زیادی از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده می کنند. استفاده از سبک طراحی مدرن اینگونه نیست که محیط منزلتان خالی به نظر برسد. بلکه اگر به طور صحیح از اشیاء استفاده کنید جلوه ای زیبا و شیک به منزلتان می دهد. انتخاب پرده برای چنین فضایی شاید کمی چالش برانگیز باشد، اما پرده ها درانواع مختلفی موجود هستند که می توانید با توجه به سلیقه و همچنین مکان استفاده، پرده مناسب را انتخاب کنید.

در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که به شما در انتخاب پرده مناسب در طراحی سبک مدرن کمک می کند.

رنگ پرده

رنگ ها در طراحی داخلی بسیار تأثیرگذار هستند. با استفاده از رنگ ها می توان فضاهای زیبایی در خانه خلق کرد. برای بررسی تأثیر هر کدام از رنگ ها در طراحی مدرن، با ما همراه باشید.

  • رنگ سفید: رنگ سفید یکی از پرکاربردترین رنگ ها در طراحی مدرن محسوب می شوند. طراحی پرده با رنگ سفید یکی از زیباترین و یک نمونه بسیار مناسب برای استفاده در دکوراسیون داخلی به سبک مدرن است. دلیل استفاده از رنگ سفید، تطابق این رنگ با سایر رنگ ها و جزئیاتی است که در طراحی استفاده می شود. همچنین فضای رویایی که با استفاده از این پرده ایجاد می شود یکی دیگر ازدلایل استفاده از پرده سفید است.
  • رنگ خاکستری: این رنگ همچون رنگ سفید یک نمونه از رنگ های خنثی می باشد. استفاده از این رنگ در طراحی پرده اتاق نشیمن به سبک مدرن یک انتخاب بسیار دقیق و مناسب است که به راحتی با سایر رنگ ها تطبیق می شود. همچنین می توان از پرده هایی به رنگ خاکستری در چند طیف از این رنگ در کنار هم استفاده کرد و یک پرده با نمای زیبا خلق کرد.استفاده از پرده هایی که در ساختار آنها از دو یا چند طیف یک رنگ به کار برده شده است، از جمله ایده هایی است که در طراحی سبک مدرن برای پرده می توانید از آنها استفاده کنید. طراحی پرده به این سبک می تواند به گونه ای باشد که به وسیله مرزی مشخص دو طیف رنگ از هم جدا شوند و یا به گونه ای باشد که رنگ ها در هم ادغام شوند، مانند تکنیک آمبره.
  • رنگ سیاه: استفاده از طرح و رنگ در دکوراسیون تا حدود زیادی به سلیقه فرد بستگی دارد. اگر شما جزء افرادی هستید که به رنگ های تیره برای طراحی پرده علاقه دارید، رنگ سیاه یک گزینه مناسب برای شما است. برای انتخاب پرده ای به رنگ سیاه از پارچه های سبک استفاده کنید. در صورتی که دوست ندارید از رنگ سیاه استفاده کنید می توانید از انواع رنگ های تیره مانند سورمه ای، یشمی و یا زرشکی استفاده کنید، اما دقت کنید که این رنگ بر سایر عناصر موجود در طراحی اتاق غالب نشود. استفاده از طیف رنگی تیره در طراحی پرده اتاق خواب به سبک مدرن کاربرد بیشتری دارد. برای اتاق های بزرگ با پنجره های بزرگ که از نور کافی برخوردارند، استفاده از پرده های ضخیم به رنگ تیره یک گزینه مناسب است. اما در اتاق های کوچک که نور کمی نیز به داخل اتاق تابیده می شود بهتر است از پرده های تیره استفاده نکنید. زیرا علاوه بر اینکه اتاق کوچکتر دیده می شود، باعث ایجاد هرج و مرج در محیط اتاق می شود.

انواع پرده در طراحی مدرن

برای سبک مدرن معمولاً از پرده هایی که در ادامه توضیح می دهیم استفاده می کنند.

پرده حریر

در طراحی سبک مدرن بهتر است که از پرده های سبک مانند تور و حریر استفاده شود. پرده های سنگین بیشتر در طراحی کلاسیک کاربرد دارند و در طراحی مدرن خیلی به کار نمی روند.

پرده زبرا

یکی دیگر از پرده هایی که در طراحی مدرن به کار می رود پرده زبرا است. از پرده زبرا بیشتر در اتاق خواب استفاده می شود و در اتاق نشیمن از پرده های دیگر مانند حریر استفاده می کنند.

پرده های الگودار

پرده های دارای الگوی هندسی یکی از پرکاربردترین انواع پرده ها در سبک طراحی مدرن است. هنگام انتخاب این مدل پرده دقت کنید که پرده ای را انتخاب کنید که رنگ آن بر سایر عناصر موجود در دکوراسیون غالب نباشد. همچنین به سایر جزییات دکوراسیون مانند مبلمان و کاغذ دیواری توجه کنید. بهتر است که طرح مبلمان و کاغذ دیواری ساده باشد اما می توان از این الگو ها در کوسن و یا فرش استفاده کرد.