پرده بارون دیزاین

روش دوخت نوار پانچ

پرده یکی از اصلی ترین اجزای دکوراسیون های داخلی است که انتخاب صحیح آن می تواند تغییر زیادی در محیط سکونت شما ایجاد کند. اما این روزها پرده های پانچ مدرن ترین نوع پرده به حساب می آیند که آماده سازی آن ها مستلزم دانش و سلیقه خاصی است. بنابراین در این مقاله درمورد پرده های پانچ و روش دوخت نوار پانچ صحبت خواهیم کرد.

استفاده از پرده های پانچ، نحوه آماده سازی، روش دوخت نوار پانچ و سایر ملزومات آن:

مدل پرده های پانچ یکی از انواع مدل های مدرن برای دکوراسیون داخلی است. این نوع از پرده به دلیل زیبایی، قیمت مناسب و در عین حال سادگی و شیک بودن خود، توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کرده است. به این منظور در ادامه در مورد این نوع پرده ها و روش دوخت نوار پانچ و حلقه ها صحبت می کنیم.

همانطور که اطلاع دارید، پرده های پانچ یکی از انواع پرده هایی است که می توان برای اتاق خواب، سالن پذیرایی و حتی آشپزخانه هم استفاده کرد. اگر شما روش دوخت این نوع پرده و نوار پانچ را یاد بگیرید، به راحتی می توانید در هزینه ها صرفه جویی کرده یا طرح مورد نظرتان را بهتر برای خیاط خود تشریح کنید.

روش دوخت نوار پانچ

همه ما می دانیم که پرده های پانچ در جنس ها و مدل های مختلفی وجود دارند که هرکدام زیبایی و مزایای خود را دارند. انتخاب هرکدام از این مدل ها هم کاملاً به دکوراسیون داخلی و سلیقه شما بستگی دارد. بنابراین با دانستن روش دوخت نوار پانچ پرده که سخت ترین بخش از آماده سازی این مدل از پرده هاست، می توانید این نوع از دکوراسیون را شخصاً و در خانه خود آماده کنید.

اگر از خیاطی اطلاعات کافی داشته باشید، روش دوخت نوار پانچ کار نسبتاً راحتی است. بعد از دوخت نوار پانچ می توانید پرده را به یک چوب پرده نصب کرده و از دکوراسیون جدید خود لذت ببرید.

اما قبل از دانستن روش دوخت نوار پانچ و آماده سازی پرده این سؤال به ذهن می رسد که آیا دوخت پرده های پانچ از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند؟

دوخت پرده های پانچ

پرده پانچ یکی از مدل های جدیدی است که به تازگی جای خود را در دکوراسیون داخلی باز کرده است. بنابراین تنوع بالایی را به خود اختصاص داده است. مورد بعدی ست کردن راحت این مدل پرده با دکوراسیون داخلی است. شما به راحتی می توانید از سادگی و شیک بودن این نوع از پرده ها استفاده کرده و جنس، رنگ یا طرح پرده را با دکوراسیون خود هماهنگ کنید.

هم چنین لازم است یادآوری کنیم که پرده های پانچ معمولاً یالان ندارند بنابراین در هزینه ها صرفه جویی زیادی شده و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می شوند. در مورد دوخت نوار پانچ و هزینه های آن هم می توان گفت که براساس متراژی که برای پرده نیاز است، قیمت نوار پانچ متغیر است.

قیمت حلقه های مورد نیاز برای نوار پانچ نیز معمولاً به صورت تکی حساب می شوند و این تعداد هم بستگی به متراژ مورد نیاز پرده و نوار پانچ آن دارد. بنابراین اگر شما خیاط خوبی هستید، می توانید نوار پانچ را به پرده دوخته و آن را به چوب پرده نصب کنید.

اگر هم خیاط نیستید یا وقت و حوصله خیاطی را ندارید، نگران نباشید. فروشگاه بارون دیزاین همراه شماست تا به راحتی به دکوراسیون ایده آل خود برسید.

اما روش دوخت نوار پانچ به چه صورت است؟

نوار پانچ پرده

برای دوخت پرده های پانچ و نوار پانچ پرده باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. برای اندازه گیری صحیح مقدار پارچه برای پرده یا مقدار نوار پانچ باید ابتدا ارتفاع و عرض پنجره مورد نیاز را به دقت اندازه گیری کرده و یادداشت کنید.
 2. اگر دو طرف پنجره دیوار باشد، اندازه گیری از یک دیوار شروع شده و به دیوار مقابل ختم می شود.
 3. ارتفاع پرده را نیز از سقف تا زمین در نظر بگیرید.
 4. اگر پنجره مورد نظر از لحاظ عرض و ارتفاع کوتاه باشد، در سمت چپ و راست پنجره و از قسمت های بالا و پایین از هر طرف ده سانتیمتر کسر کنید. سپس پرده پانچ مورد نظرتان را برش دهید.
 5. تعداد حلقه های مورد نیاز برای دوخت نوار پانچ کاملاً به عرض پرده پانچ بستگی دارد. هم چنین بین حلقه ها باید 15 تا 20 سانتیمتر فاصله باشد.
 6. به یاد داشته باشید که نوار پانچ را از وسط تا بزنید تا وسط پرده مشخص باشد. خط دوخت پرده باید در وسط قرار گیرد.
 7. برای دوخت نوار پانچ از هر طرف نوار به اندازه ده سانتیمتر را به سمت داخل می گذاریم و دو سانتیمتر از پرده باید زیر نوار پانچ قرار گیرد.
 8. میزان چین های موجود در نوار پانچ کاملاً به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر دوست دارید پرده ای پرچین داشته باشید باید میزان نوار پانچ و پارچه خریداری شده به اندازه 3 برابر عرض پنجره باشد. اما اگر بخواهید چین ها استاندارد باشد، به اندازه 5/1 تا 2 برابر عرض پنجره نوار پانچ و پارچه را خریداری کنید.
 9. بهتر است نوار پانچ را همیشه مقداری بیشتر از اندازه پرده بگیرید.
 10. برای پارچه های ضخیم بهتر است چین کمتری بدهید اما برای پارچه های با جنس نازک مانند حریر بهتر است نوار پانچ و پارچه 3 برابر عرض اندازه گیری شده باشند.
 11. برای حلقه های نوار پانچ، معمولاً نوار را با هویه سوراخ کرده و سپس حلقه ها را روی محل های خالی قرار می دهیم.
 12. برای نوار پانچ می توانید از نوارهای آماده فروشگاه پرده بارون دیزاین نیز استفاده کنید.

پس به طور کلی و خلاصه می توان گفت روش دوخت نوار پانچ به صورت زیر است:
1. نوار پانچ را روی پرده بدوزید. ابتدا قسمت بالایی نوار پانچ و سپس قسمت پایین را به پرده متصل کرده و دوخت بزنید.
2. اگر نوار پانچ خریداری شده از انواع آماده و حلقه دار است، فقط پارچه را با قیچی، تیغ یا هویه سوراخ کنید.
3. اگر نوار پانچ شما از نوع ساده است، بعد از دوخته شدن به پارچه پرده لازم است آن را نیز سوراخ کنید. در نهایت حلقه های پانچ را به آن متصل کنید. لازم به یادآوری است که تعداد حلقه های نوار پانچ حتماً باید زوج باشند و آخرین حلقه رو به بیرون باشد.