پرده بارون دیزاین

رنگ پرده در هر اتاق باید چگونه باشد؟

رنگ ها تأثیر بسیاری در دکوراسیون داخلی و حتی خلق و خوی اشخاص دارند. هنگام ورود به یک مکان، اولین چیزی که توجه بیننده را به خود جلب می کند، رنگ های به کار رفته در دکوراسیون محیط است. رنگ پرده هم یکی از نکات مهمی است که باید در دکوراسیون داخلی منزل به آن توجه کرد و رنگ هایی را برای پرده ها در نظر گرفت که علاوه بر زیبایی که به پنجره ها می بخشند، در تعامل با نور به خوبی عمل کنند و همچنین مناسب فضای اتاق باشند.

فراموش نکنید که میزان نورگیری پنجره هم یکی دیگر از عوامل مؤثر در زیبایی خانه است. اگر یک خانه پنجره ای نداشته باشد و یا پنجره نور کافی نداشته باشند انگار زندگی از حرکت باز ایستاده و موجب انتقال احساسات منفی به افراد می شود. به همین دلیل استفاده از پنجره در معماری و تزئین آن با رنگ پرده مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای اینکه بتوانید رنگی مناسب برای پرده انتخاب کنید، ابتدا لازم است برخی موارد را بررسی کنید. مهم ترین عامل در تعیین رنگ پرده، نوع دکوراسیون داخلی و رنگ های به کار رفته در آن است. مثلاً باید به رنگ دیوارها، رنگ مبلمان و فرش و …، توجه کافی داشته باشید. استفاده از پرده با رنگ های مکمل و یا متضاد با سایر عناصر، ترکیب زیبایی در دکوراسیون منزل ایجاد می کند.

برای اتاقی با رنگ دیوار و فرش روشن، انتخاب پرده ای با رنگ خنثی انتخاب مناسبی است و بالعکس اگر اتاقی دارید که تمامی رنگ های به کار رفته در آن خنثی است، می توانید با انتخاب یک پرده با رنگ جذاب به اتاقتان روح ببخشید.

تاثیر رنگ های مختلف پرده بر محیط

تا این قسمت از مقاله تا حدودی با تأثیر کلی رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شدیم. حال می خواهیم تأثیر مستقیم رنگ پرده در دکوراسیون و نحوه استفاده از آن در اتاق های مختلف را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

رنگ سبز

رنگ سبز همیشه یادآور طبیعت است. حس آرامشی که به واسطه رنگ سبز ایجاد می شود بر هیچکس پوشیده نیست. بنابراین استفاده از پرده ای به رنگ سبز در اتاق خواب حس خوب و یک خواب خوب را برای افراد به ارمغان می آورد.

آبی

آبی نیز همچون رنگ سبز آرامش بخش است. این رنگ که یک رنگ صلح آمیز است به افرادی که دچار اضطراب و کم خوابی هستند کمک می کند تا به آرامش و تمرکز برسند. بنابراین استفاده از رنگ آبی برای پرده اتاق خواب و حتی اتاقی که در آن کار می کنید مناسب است.

قرمز

تأثیری که رنگ قرمز بر افزایش اشتهای افراد می گذارد، باعث شده تا از این رنگ برای پرده آشپزخانه استفاده کنند. همچنین به دلیل جنبش و نشاطی که رنگ قرمز در خلق و خوی افراد ایجاد می کند، از آن برای تهیه پرده اتاق نشیمن نیز استفاده می کنند.

رنگ پرده اتاقها - بارون دیزاین

بنفش و صورتی

پرده ای با رنگ بنفش در مقابل تابش خورشید یک نور صورتی ملایم و کمرنگ ایجاد می کند که باعث ایجاد حس آرامش می شود. استفاده از پرده ای با این رنگ در اتاق، مخصوصاً زمانی که عناصر موجود در اتاق دارای رنگ روشن باشد اتاق را زنده تر می کند و انرژی بیشتری به شما می دهد.

دو رنگ صورتی و بنفش علاوه بر اینکه موجب تندرستی و افزایش احساسات می شوند، بر روابط افراد نیز تأثیر خوبی دارند. از این رنگ در مکان هایی با رنگ دکوراسیون پاستیلی استفاده می کنند. همچنین به دلیل تم فانتزی که رنگ صورتی ایجاد می کند در اتاق کودک نیز از پرده های صورتی رنگ استفاده می کنند.

فیروزه ای

یکی دیگر از رنگ هایی باعث ایجاد حس آرامش در افراد می شود، رنگ فیروزه ای است. استراحت در اتاقی که با پرده ای به رنگ فیروزه ای تزئین شده است، خستگی یک روز کاری طولانی را از تنتان درمی آورد.

نارنجی

این رنگ حس شادی، راحتی و انرژی را با خود به ارمغان می آورد. استفاده از این رنگ در اتاق نشیمن که همه خانواده دور هم جمع می شوند مناسب است. علاوه بر آن از پرده های به رنگ نارنجی در آشپزخانه نیز استفاده می کنند، زیرا باعث هضم آسان غذا نیز می شود و حس راحتی به افراد می دهد. اما به دلیل اینکه رنگ نارنجی بسیار محرک و انرژی زا است برای اتاق خواب به هیچ وجه مناسب نیست. چون که در خواب اختلال ایجاد می کند.

زرد

زرد رنگی است که حس دوستی و صمیمیت بین افراد ایجاد می کند. بنابراین بهتر است در تزئین اتاق نشیمن از پرده های زرد رنگ استفاده کنید.

قهوه ای روشن

استفاده از این رنگ پرده در اتاق باعث افزایش تمرکز می شود و به همین دلیل این پرده برای اتاق کار انتخاب بسیار مناسبی است. اما توجه داشته باشید که نور کافی به اتاق وارد شود تا موجب تاریکی زیاد و احساس خستگی و خواب آلودگی نشود.

رنگ پرده مناسب اتاق پذیرایی

انتخاب پرده برای پذیرایی همیشه کمی سخت تر از سایر اتاق ها است. رنگ پرده ای که برای پذیرایی انتخاب می کنید یک رنگ غالب است که بسیار به چشم می آید. این رنگ حتی در میزان رد شدن نور به درون پذیرایی نیز مؤثر است.

هر چند که در انتخاب پرده پذیرایی باید به جنس پرده توجه بسیاری داشت، اما رنگ پرده نیز بسیار مهم است و تأثیر مستقیم در زیبایی این اتاق دارد. معمولاً برای پرده پذیرایی از رنگ هایی مانند طلائی، سفید، آبی درباری و رنگ هایی از این قبیل استفاده می کنند.