پرده بارون دیزاین

دیزاین پرده اتاق نشیمن

یکی از روش های دکوراسیون منزل که تأثیر بسیاری در زیبایی خانه دارد، تزئین اتاق نشیمن با پرده است. دیزاین پرده علاوه بر اینکه باعث زیبایی اتاق می شود، احساس خوبی در ساکنین منزل ایجاد می کند. اما قبل از اقدام به خریدن پرده ابتدا بهتر است ویژگی های پرده اتاق نشیمن را بدانید.

ویژگی های مهم پرده نشیمن

 • جنس پرده
 • سبک پرده
 • طرح و رنگ پارچه پرده
 • اندازه های پرده

جنس پرده

پرده اتاق نشیمن را با هر نوع جنسی می توان تهیه کرد. اما پارچه هایی هستند که بیشتر برای اتاق نشیمن مناسب هستند. اما هنگام انتخاب جنس پرده به آب و هوای منطقه توجه داشته باشید و سعی کنید با توجه به نوع آب و هوا اقدام به تهیه پارچه مناسب برای پرده بکنید.

مثلاً برای فصل سرد سال و یا بعضی مناطق که آب و هوای سردتری نسبت به بقیه نقاط دارند، در این مکان ها باید از پارچه ضخیم برای دوخت پرده استفاده کنید و در مناطق گرمسیر یا فصل های گرم سال از پرده های نازک تر استفاده کنید.

انواع پرده بر اساس جنس:

 • پرده نخی: از آنجا که به راحتی شسته می شود، یکی از پر استفاده ترین پرده ها است. این جنس با هر نوع طرح و رنگی یافت می شود. البته یک ایرادی که می توان به این پرده ها گرفت این است که حالت دهی به این پرده ها به دلیل اینکه ریزش آنچنانی ندارند کمی سخت است.
 • پرده مخمل: ضخامتی که این پرده ها دارند، سبب شده تا در فصل سرد سال مانند عایق حرارتی عمل کنند. این پرده ها کمی گرانتر از سایر پرده ها هستن و ظاهری لوکس به اتاق نشیمن می دهند.
 • پرده حریر یا ابریشم: این پرده ها ظاهری کلاسیک به اتاق نشیمن می بخشند. یکی از مهم ترین خصوصیات این پرده ها خنک بودن آنهاست که سبب شده تا این نوع پرده برای مناطق گرم مناسب باشد. همچنین اگر می خواهید نور خورشید به فضای خانه تان راه یابد می توانید از پارچه حریر برای پرده اتاق نشیمن استفاده کنید.
 • پرده نایلونی: این پرده هم مانند پرده حریر سبک و نازک است اما ریزش پرده حریر را ندارد. ظاهر خودمانی و مدرن این پرده سبب شده تا از آن به عنوان پرده اتاق نشیمن استفاده شود.

سبک پرده

سبک های متنوع بسیاری برای پرده ها وجود دارد، اما نمی توان هر نوع پرده ای را برای اتاق نشیمن استفاده کرد. پرده اتاق نشیمن علاوه بر اینکه باید شیک باشد، نباید رسمی باشد و باید بتواند احساس صمیمیت را بین ساکنین منزل به وجود آورد. همچنین قبل از تهیه پرده، باید چیدمان و دکوراسیون اتاق نشیمن را مد نظر قرار داد و با توجه به دکوراسیون اتاق پرده مناسب را انتخاب کنید.

مثلاً برای یک اتاق نشیمن با تم سنتی، از پرده هایی با طرح های سنتی استفاده کنید تا یک دکوراسیون سنتی و مجلل داشته باشید. همچنین استفاده از پرده های والان دار با طرح های مجلل برای اتاق نشیمن سنتی مناسب است.

برای اتاق نشیمن مدرن از پرده های مدرن (پرده های مدرن یعنی پرده هایی که والان ندارند) یا از پرده های ساده با طرح های ساده استفاده کنید. استفاده از پرده های ساده با یک حریر در زیر آن نیز، بسیار شیک و مدرن است.

طرح و رنگ پارچه پرده

در هر مکانی که وارد می شویم عناصری هستند که بیشتر خودنمایی کرده و توجه مان را به خود جلب می کند. در منزل نیز چنین هست و زمانی که به سالن نشیمن وارد می شویم اولین چیزی که به نگاهمان گره می خورد، پرده اتاق نشیمن است. از آنجا نقش پرده در اتاق نشیمن بسیار پر رنگ است بنابراین سعی کنید وقت کافی برای انتخاب طرح و رنگ آن در نظر بگیرید.

رنگ و طرحی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید تا زود از آن خسته نشوید و احساس خوبتان از بین نرود. هارمونی داشتن با سایر عناصر اتاق نشیمن را نیز فراموش نکنید.

ابعاد و اندازه های پرده

به طور کلی پرده زمانی زیباتر جلوه می کند که چین های زیادی داشته باشد (به جز بعضی از مدل های خاص). بنابراین برای اینکه پرده اتاق نشیمن تان پر چین باشد، عرض پنجره را اندازه گیری کنید و دو یا سه برابر عرض پنجره پارچه تهیه کنید تا به مقدار کافی و دلخواهتان چین بخورد.

طول پرده هم بهتر است که بلند باشد. برای اینکه نمایی با شکوه به اتاق نشیمن بدهید می توانید طول پرده را به گونه ای در نظر بگیرید که مقداری از آن بر روی زمین شناور شود و یا اینکه مماس با خط زمین باشد. طول پرده به هیچ عنوان نباید کوتاه باشد.

چگونه یک پرده مناسب برای اتاق نشیمن داشته باشیم؟

 • پرده را بدون والان بدوزید
  در سالن های نشیمن که دارای سقف کاذب هستند و قسمتی از پرده زیر سقف می رود، دوختن والان لازم نیست و پرده نمای جالبی پیدا نمی کند. در عوض می توانید با آویزان کردن پرده های کناری، زیبایی پرده تان را کامل کنید.
 • پارچه را در نور کامل ببینید
  پارچه ای که شما در مغازه می بینید و انتخاب می کنید ممکن است هنگامی که در خانه آن را باز می کنید، دارای رنگی متفاوت از آنچه در مغازه دیده اید باشد. بنابراین هنگام خرید پارچه، پارچه را در نورهای مختلف امتحان کنید و یا اینکه آن را زیر نور مستقیم آفتاب ببینید.
  خرید پارچه را در روز انجام دهید تا به نور طبیعی دسترسی داشته باشید و بتوانید رنگ اصلی پارچه را تشخیص داده و سپس اقدام به خرید کنید.
 • از پرده سرتاسری برای پنجره ها استفاده کنید
  برای اینکه فضای اتاق نشیمن شما بزرگتر به نظر برسد می توانید پنجره هایی که از هم فاصله دارند را به وسیله یک پرده سراسری به هم وصل کنید. برای اینکه باز کردن پنجره ها دچار مشکل نشود و به راحتی بتوانید از پنجره ها استفاده کنید، می توانید پرده را به صورت دو تکه بدوزید.
 • استفاده از تابلو بین پنجره ها
  زمانی که بین دو پنجره یک دیوار کوچک قرار دارد، می توانید برای هر کدام از پنجره ها یک پرده جداگانه در نظر بگیرید و بر روی دیوار میانی تابلو یا وسایل دکوری دیواری نصب کنید. همچنین می توانید از یک بوفه متناسب با عرض دیوار استفاده کنید.
 • از آستری استفاده کنید
  ما همیشه از آستری برای حفظ حریم شخصی و همچنین به عنوان مانعی برای تابش نور به داخل اتاق استفاده می کنیم. اما اگر می خواهید پرده اتاق نشیمن شما ظاهری زیبا داشته باشد حتی اگر هیچ کدام از این دو مشکل را هم ندارید، بهتر است در هر حالت از آستری استفاده کنید. زیرا هنگام شب که هوا تاریک است اگر پرده تور یا حریر بدون آستری سفید آویزان باشد، ظاهری ناخوشایند ایجاد می کند.
 • از دو پرده طرح دار بر روی هم استفاده نکنید
  اگر می خواهید از ترکیب پرده ضخیم و حریر با هم استفاده کنید، هر دو پارچه را طرح دار استفاده نکنید زیرا فضا شلوغ می شود. اگر دوست دارید از پرده طرح دار استفاده کنید می توانید پرده ضخیم را طرح دار انتخاب کنید و پرده حریر را با یکی از رنگ های روشن موجود در طرح پرده ضخیم ست کنید.