پرده بارون دیزاین

تاثیر رنگ ها در انتخاب پرده برای محیط زندگی

تأثیر رنگ ها در انتخاب پرده برای محیط زندگی یکی از نکات مهم مربوط به دکوراسیون داخلی است. دکوراسیون داخلی خانه و محیط زندگی دارای فاکتورهای زیادی است که باید آن‌ها را در نظر بگیرید تا نتیجه نهایی آرامش بخش و خوشایند باشد.

دنیای رنگ‌ها بسیار شگفت انگیز است قطعاً اگر به قدرت رنگ ها در محیط دقت کنید متوجه می‌شوید که در طولانی مدت، تأثیر محسوسی در رفتار و شخصیت شما دارند. به همین دلیل می‌خواهیم در این مطلب به تأثیر رنگ ها در انتخاب پرده برای محیط زندگی بپردازیم زیرا پرده ها یکی از ضروری تری عناصر دکوراسیون هستند و به دلیل فضای زیادی که اشغال می‌کنند، نقشی اساسی در ظاهر کلی خانه دارند.

رنگ بندی پرده های خانه

 

مناسب‌ ترین رنگ برای انتخاب پرده

مناسب ‌ترین رنگ برای انتخاب پرده، رنگی است که در درجه اول با فضای خانه و عناصر دیگر، هماهنگی داشته باشد. اگر هنوز یک چشم انداز کلی برای دکوراسیون داخلی خانه خود در نظر نگرفته اید می‌توانید چند نکته را به یاد داشته باشید. برای مثال بهتر است محیط خانه از استایل زندگی و شخصیت شما، نشانه هایی در خود داشته باشد.

آیا انسان آرام و درون گرایی هستید و همیشه آرامش اولویت اول شما است؟ در این صورت برای رنگ عناصر مختلف و انتخاب پرده، رنگ های سرد یا ملایم، گزینه مناسبی هستند. حال اگر برونگرا و پر‌انرژی هستید مثلاً صبح های خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید، برای انتخاب پرده، رنگ زرد، انتخاب خوبی است.

علاوه بر الهامی که می توانید از شخصیت خود بگیرید باید از اصول کلی رنگ ها برای دکوراسیون خانه، اطلاع داشته باشید. برای مثال ما توصیه می‌کنیم از رنگ‌های تیره و تاریک تا حد امکان برای پرده استفاده نکنید زیرا این رنگ‌ها محیط را کوچکتر نشان می‌دهند و در صورتی که در حجم زیادی از آنها استفاده کنید، گردش انرژی در خانه اتفاق نمی افتد و همیشه فضایی دلگیر تجربه می‌کنید.

در عین حال برای انتخاب پرده یا رنگ کاغذ دیواری و به طور کلی عناصر مهم، از رنگ های تند و زنده هم استفاده نکنید زیرا در مدت کوتاهی این رنگ ها باعث خستگی چشم می‌شوند و فضایی ملال آور و تکراری ایجاد می‌کنند.

با این حساب می توانیم نتیجه بگیریم که برای انتخاب رنگ پرده، ابتدا مشخص کنید که دوست دارید هر اتاق چه حسی انتقال دهد. مثلاً اتاق خواب معمولاً برای خواب، استراحت و آرامش است برای همین رنگ های سرد و ملایم می‌توانند فضای آرام و خواب آوری ایجاد کنند.

در مقابل، اتاق کار باید جایی پر انرژی باشد و شما را از فکر خواب دور کند در حالی که استرس آور نباشد. فراموش نکنید که هر رنگ، امضای مخصوص خود را دارد و البته این امضا در همنشینی با رنگ‌های دیگر، تغییر می‌کند.

 

انتخاب پرده برای اتاق نشیمن

انتخاب پرده برای اتاق نشیمن بسیار هیجان انگیز است چرا که اتاق نشیمن مهم‌ترین اتاق خانه است و به نوعی قضاوت کلی درباره دکوراسیون داخلی خانه، در اتاق نشیمن صورت می‌گیرد. همان‌ طور که در بخش قبلی گفتیم برای انتخاب رنگ پرده ها، ابتدا، سبک و استایل دکوراسیون را انتخاب کنید. فرض می‌کنیم این مرحله را انجام داده‌اید.

چند قاعده کلی برای انتخاب رنگ پرده ها وجود دارد. برای مثال اگر رنگ مبلمان، کاغذ دیواری، فرش ها و… تند و زنده است بهتر است برای انتخاب پرده اتاق نشیمن از رنگ های خنثی استفاده کنید. حال اگر تمام عناصر رنگ خنثی دارند، آزاد هستید که برای انتخاب پرده از رنگ های تند استفاده کنید. این قاعده برای طرح ها هم صدق می‌کند یعنی طرح های شلوغ را با طرح های ساده تلفیق نمایید.

یکی دیگر از انتخاب های حرفه ای که می‌توانید برای پرده انجام دهید، این است که به رنگ سقف دقت کنید. اگر رنگ سقف و دیوار‌ها روشن است و اندازه پنجره بزرگ نیست، استفاده از یک رنگ تیره، به فضا عمق می‌دهد و در اتاق نشیمن حالتی خوشایند دارد و حس صمیمیت به مهمانان القاء می کند.

انتخاب رنگ پرده اتاق نشیمن

 

انتخاب پرده برای اتاق خواب

انتخاب پرده برای اتاق خواب از حساسیت کمتری نسبت به اتاق نشیمن برخوردار است. اول اینکه قرار نیست کسی غیر از خودتان وارد اتاق خواب شود دوم اینکه این اتاق برای خواب است و فقط لازم است که آرامش بخش باشد تا با استرس کمتر و فکر آرامتر به خواب بروید.

تمام این نکات مشخص می کند که برای انتخاب پرده اتاق خواب از طرح های شلوغ استفاده نکنید. پرده های بلند که تا زمین می رسند و رنگ های خنثی و طرح ساده دارند برای اتاق خواب مناسب می باشند. رنگ هایی مانند آبی، خاکستری، سبز‌های ملایم و روشن برای انتخاب پرده اتاق خواب توصیه می شوند. همچنین اگر از حریر‌های سفید برای آستر استفاده کنید حالت آرامش بخش بیشتری به اتاق خواب القاء می‌شود.

انتخاب پرده برای اتاق خواب

 

انتخاب پرده برای اتاق کار یا مطالعه

انتخاب پرده برای اتاق کار یا مطالعه، باید به گونه‌ای باشد که خواب را به طوری کلی از چشم شما دور کند و در عین حال مانع تمرکز نباشد. رنگ هایی از طیف زرد که تند و زنده نیستند همیشه یادآور سعی و تلاش می‌باشند. برای همین می توانید از این رنگ های زرد زیبا استفاده کنید. پیشنهاد بعدی برخی از طیف های رنگ قهوه ای است، رنگ قهوه ای که نزدیک به رنگ چوب های طبیعی است یا انواع رنگ های کرم نیز می توانند برای اتاق کار مناسب باشند.

 

انتخاب پرده برای اتاق کودک

انتخاب پرده برای اتاق کودک ممکن است شما را به یاد پرده هایی با طرح شخصیت های کارتونی مشهور بیندازد. ممکن است این طرح ها و رنگ ها در روزهای اول فانتزی و جالب باشند اما در کمترین زمان بسیار تکراری شده و گزینه مناسبی به نظر نمی رسند برای همین ما فکر می‌کنیم بهتر است از رنگ های و طرح های ساده تر استفاده کنید زیرا معمولاً در اتاق کودکان تعداد زیاد وسایل و اسباب بازی های رنگارنگ وجود دارد که در کنار پرده های ساده، جلوه زیبا‌تری به اتاق می‌دهند. رنگ‌های مناسب برای پرده اتاق کودکان، رنگ هایی مانند طیف‌های قهوه ای، سبز، سفید و صورتی است.

 

انتخاب پرده برای اتاق کودک

 

انتخاب والان پرده‌

انتخاب والان پرده نیز اهمیت زیادی دارد زیرا معمولاً اگر از پرده ها با رنگ خنثی استفاده کنید می‌توانید با یک والان زیبا، سادگی آن را جبران نمایید. طرح و رنگ والان ها بسیار متنوع است اصلاً لازم نیست که به طرح ها و ترکیب رنگ های موجود در بازار بسنده کنید بلکه می‌توانید هر ایده زیبایی دارید عملی کرده و فضای خاصی ایجاد نمایید. برای انتخاب والان هم باید به اصل طلایی دکوراسیون، متکی باشید.

برای مثال برای پرده های ساده و سفید از والان هایی با رنگ تند یا قوی استفاده کنید. رنگ والان می تواند با فرش ها، کاغذ دیواری ها یا مبلمان هماهنگ باشد. توجه داشته باشید که منظور ما از هماهنگی، یکی بودن رنگ‌ها نیست. برا مثال اگر کسی تصمیم بگیرد که رنگ بنفش، رنگی اصلی دکوراسیون خانه باشد، بهتر است این رنگ را در آیتم های کوچک پیاده کند و برای عناصر با اندازه بزرگتر مثلاً پرده ها، از رنگی استفاده کند که زیبایی بنفش دوچندان شود.

مثلاً رنگ خاکی برای انتخاب پرده در کنار رنگ بنفش برای آیتم های دیگر خانه، انتخاب مناسبی است. پس متوجه شدیم که همنشینی رنگ ها، چیزی بیشتر از انتخاب عناصر هم رنگ است.

 

انتخاب پرده بر اساس نوع خانه‌

انتخاب پرده بر اساس نوع خانه یکی از مواردی است که بیشتر مواقع در نظر گرفته نمی‌شود. ما اعتقاد داریم پرده ای که برای یک خانه ویلایی در جنگل انتخاب می‌شود باید با پرده ای که برای یک آپارتمان در مرکز شهر استفاده می‌شود بسیار متفاوت باشد.

مثلاً اگر یک خانه ویلایی با اتاق نشیمن بزرگ را تصور کنیم انتخاب پرده به رنگ زرشکی تیره، حس صمیمیت بیشتری منتقل می‌کند. در عین حال یک آپارتمان در مرکز شهر، معمولاً فضایی مدرن دارد که بهتر است برای انتخاب پرده، از رنگ های خنثی مانند خاکستری استفاده کنید.

علاوه بر این، ارتفاع سقف تا زمین در خانه های مختلف، متفاوت است. طرح پرده در خانه های که سقف کوتاه تری دارند، بهتر است ساده باشد و از رنگ روشن برای آن استفاده شود. در غیر این صورت فضا کوچکتر به نظر می‌رسد.

 

تأثیر رنگ های مختلف برای پرده‌

تأثیر رنگ های مختلف برای پرده، عنوان آخری است که برای این مطلب انتخاب کرده ایم. همان‌ طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ برای محیط داخلی خانه، از چندین قانون کلی تابعیت می‌کند. با این حال در این بخش می‌خواهیم تعدادی از رنگ ها را برای انتخاب پرده نام ببریم و تأثیر آنها را بررسی کنیم.

رنگ قرمز برای پرده‌

رنگ قرمز برای پرده معمولاً در اتاق های نشیمنی استفاده می‌شود که دارای مبلمان و دیوار به رنگ خنثی هستند. رنگ قرمز به طور کلی حس زندگی و شور و نشاط را منتقل می‌کند. از آنجایی که طیف های تند این رنگ ممکن است چشم را خسته کنند، پس در مواقعی از پرده قرمز استفاده کنید که اندازه پنجره کوچک باشد یا اینکه رنگ قرمز برای والان انتخاب شود. به عبارتی رنگ قرمز فضای زیادی را اشغال نکند.

رنگ نارنجی برای پرده‌

رنگ نارنجی برای پرده اتاق نشیمن مناسب است مخصوصاً اگر در کنار رنگ سفید قرار بگیرد. معمولاً از پرده های نارنجی رنگ در سبک‌های مدرن و جوان پسند استفاده می‌شود. مهم‌ترین حس رنگ نارنجی، حس صمیمیت است.

رنگ زرد برای پرده‌

رنگ زرد برای پرده برای اتاق کار مناسب است به شرطی که از طیف های روشن آن استفاده کنید. چنین رنگ زردی حس سرزندگی و هوشیاری را انتقال می‌دهد. از طرفی رنگ های زرد زنده و اصطلاحاً جیغ برای آشپزخانه و سالن غذاخوری مناسب هستند، زیرا اشتها آور و هیجان انگیز می‌باشند.

رنگ زرد برای پرده برای اتاق کار

 

رنگ سبز برای پرده‌

رنگ سبز برای پرده، در فضاهای روستایی و جنگلی بسیار مناسب است. هماهنگی رنگ سبز با طبیعت، برای همه واضح است. می‌توانید از رنگ سبز هم در اتاق نشیمن و هم در اتاق خواب استفاده کنید. رنگ سبز، حس طبیعت و سلامتی را انتقال می‌دهد.

رنگ سفید برای پرده‌

رنگ سفید برای پرده یکی از انتخاب های همیشگی مناسب است که در تمام سبک های کلاسیک، سنتی، مدرن و… قابل استفاده می باشد. رنگ سفید با هر رنگ دیگری به راحتی تلیق می‌شود و اصلاً آزاردهنده نیست. با این حال اگر قصد دارید برای انتخاب پرده اتاق نشیمن از رنگ سفید استفاده کنید، بهتر است بافت و طرح پارچه، طرحدار باشد تا حالت کسل کننده رنگ سفید را جبران کند.

 

رنگ سفید برای پرده‌

 

رنگ آبی برای پرده‌

رنگ آبی برای پرده اتاق خواب انتخاب مناسبی است مخصوصاً اگر از طیف های روشن استفاده کنید. رنگ آبی همیشه یادآور آسمان و دریا است و حس سکون و آرامش را انتقال می‌دهد. همچنین آبی درباری یا آبی های سلطنتی، انتخاب مناسبی برای اتاق نشیمن در سبک های سنتی یا کلاسیک می باشند. معمولاً در کنار مبلمان طرح سلطنتی، رنگ آبی گزینه مناسبی است.

جمع بندی

در آخر توصیه می‌کنیم همه نکاتی را که نام بردیم به یاد داشته باشید اما فراموش نکنید که محیط خانه متعلق به شما است و مهم تر از هر چیزی علاقه و سلیقه شما است که باید در این فضا، منعکس شود. باید دکوراسیونی برای خانه خود انتخاب کنید که دلخواه شما باشد و خانه را به محیطی امن تبدیل کنید جایی که دوست داشته باشید بعد از یک روز سخت کاری، به آن پناه ببرید یا در مواقعی که در خانه حضور دارید، جریان انرژی مثبت را حس کنید.