پرده بارون دیزاین

انواع کتیبه پرده و کاربرد آن

کتیبه پرده یکی از انواع ابزارهای مدرن در دکوراسیون است و به دلیل جلوه زیبایی که به پرده می دهد طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر زیبایی که کتیبه به پرده می دهد، برای پوشش میله پرده نیز از آن استفاده می کنند.

جنس کتیبه

جنس کتیبه که به آن قاب پرده هم می گویند، از جنس چوب و پلاستیک است. جنس کتیبه پلاستیکی پلیمر و ضد آب است. نوع چوبی کتیبه نیز به طرز هنرمندانه ای دارای طرح های منبت کاری شده و بسیار شیک و زیبا است. کتیبه ها از نظر طرح و رنگ و کیفیت، تنوع بسیاری دارند و به راحتی می توانید با انواع مدل پرده های کوتاه، بلند، ساده، سلطنتی و هر رنگی آن را ست کنید. قیمت کتیبه پرده بسیار مناسب است و همه می توانند با صرف هزینه ای بسیار کم آن را تهیه کنند. رنگ های موجود کتیبه شامل سیاه قلم، صدفی، طلایی، قهوه ای و سفید طلایی است.

تنوعی که در قاب پرده از نظر طرح و رنگ وجود دارد و همچنین دوام بالا و قیمت مقرون به صرفه، باعث شده تا از آن بجای قرنیز و گچ بری که از ابزارهای قدیمی و گران قیمت محسوب می شود، استفاده کنند. از آنجا که استفاده از این قاب ها موجب پوشش لکه ها، سوراخ ها و چوب پرده می شود، باعث زیباتر شدن سقف و پرده نیز می شود.

پرکاربردترین نوع قاب پرده

پردکاربردترین کتیبه پرده، نوع پلاستیکی و منبت کاری شده آن است. دلیل استفاده از قاب های پلاستیکی قیمت بسیار کم آن است که توجه بسیاری را معطوف خود کرده است. نصب این قاب ها بدون کوچکترین کثیفی انجام می شود و پس از نصب نیاز به تمیز کردن خانه ندارید. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این کتیبه، ضد آب بودن آن است که به آسانی می توانید آن را نظافت کنید بدون آنکه نگران آسیب دیدن آن باشید.

کتیبه های منبت کاری به دلیل حکاکی هنر دست بر روی آنها، طرفداران بیشتری دارند. قیمت کم، نقوش سنتی و با ظرافتی که بر روی این کتیبه ها حک شده است، می تواند حتی مدل پرده های ساده را به زیباترین و بروزترین مدل های پرده تبدیل کند.

استفاده از کتیبه و تأثیر آن در زیبایی منزل

کتیبه ها دارای رنگ بندی های متنوعی هستند و به همین دلیل با هر نوع پرده ای ست می شوند. قیمت مناسب کتیبه پرده و همچنین نمای زیبایی که در خانه ایجاد می کنند، باعث شده تا استفاده از آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. استفاده از کتیبه در ترکیب با پرده های بلند، علاوه بر زیبایی که به اتاق می دهد باعث بزرگ تر دیده شدن اتاق نیز می شود.

همچنین در برخی از خانه های قدیمی که ارتفاع دیوارها بیشتر از 3 متر است و معمولاً پرده ای با عرض بیشتر از 3 متر وجود ندارد، می توان با استفاده از کتیبه پرده مشکل نصب پرده را برطرف کرد. البته ارتفاع قاب پرده بین 10 تا 25 سانتی متر است و باید متناسب با اندازه پرده ساخته شود. در اینگونه مواقع کتیبه به صورت دو تکه ساخته می شود تا در هنگام حمل و نقل دچار شکستگی و آسیب نشود.

برای اینکه فضای خالی بین دو کتیبه دیده نشود، معمولاً از گل قاب استفاده می شود. به این ترتیب که کتیبه را در قسمت بالا نصب کرده و پرده را پایین تر از کتیبه و در ادامه آن نصب می کنند. به این ترتیب فضای خالی بالای پرده، بوسیله قاب پرده پوشش داده می شود.

کتیبه پرده زاویه دار و بدون زاویه

زمانی که محل قرارگیری پرده در وسط دیوار باشد یا اینکه دیواری اطراف پرده نباشد، برای اینکه چوب پرده دیده نشود، از کتیبه زاویه دار استفاده می شود. این کتیبه متشکل از سه قسمت است. یک قسمت که قسمت اصلی کتیبه است و دو قسمت دیگر که به صورت جانبی در دو طرف قرار می گیرند (که به اصلاح آن را زاویه بغل می گویند) و به هم متصل می شوند. اندازه دو قسمت کناری معمولاً 10 تا 20 سانتی متر است که بر حسب تعداد چوب پرده های بکار گرفته در پرده متغیر است. مثلاً اگر چوب پرده ها بیشتر باشند، اندازه قسمت های کناری نیز بیشتر می شود.

اما زمانی که پرده وسط دو دیوار قرار بگیرد، از کتیبه پرده بدون زاویه استفاده می شود. چون محل قرارگیری پرده بین دو دیوار است و همچنین کتیبه جلوی پرده قرار می گیرد، چوب پرده قابل مشاهده نیست و دلیلی بر استفاده از کتیبه زاویه دار وجود ندارد.

نصب کتیبه

نصب کتیبه پرده از ارزش بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر زیبایی که به خانه می دهد، از ورود نور زیاد به خانه جلوگیری می کند. استفاده از کتیبه برای حفظ حریم شخصی نیز کاربرد دارد. کاربرد دیگر کتیبه، پوشش میل پرده است که در واقع قسمت زشت پرده محسوب می شود. می توانید با خرید کتیبه پرده و استفاده از پرده کتیبه دار، کاری کنید که منزلتان جلوه ای زیبا داشته باشد.

بنابراین باید سعی کنید از مدل کتیبه ای استفاده کنید که از لحاظ طرح و رنگ با مبلمان و سایر عناصر منزل هارمونی داشته باشد. با استفاده از مدل کتیبه ساده، مدل کتیبه سلطنتی، مدل والان کتیبه ای و یا کتیبه پردهای جدید می توانید به مقصودتان برسید و یک مدل کتیبه زیبا برای خانه خود انتخاب کنید.

نحوه نصب کتیبه:
از آنجا که ممکن است نصب کتیبه پیچیدگی هایی داشته باشد، بنابراین لازم است که با دقت مراحل زیر را دنبال کنید. برای نصب کتیبه وسایلی همچون دریل، دستگاه منگنه، متر، قیچی، مداد، اره گردبر، قلاب L مانند، چوب و پیچ های مخصوص چوب نیاز است.

مشخص کردن محل نصب کتیبه

ابتدا ابعاد پنجره را اندازه گیری کنید و به ارتفاع و عرض پنجره از هر طرف 10 سانتی متر اضافه کنید. اکنون روی چوبی که به عنوان کتیبه انتخاب کرده اید علامت گذاری کنید تا محل قرار گیری چوب دقیق و مشخص باشد. چوبی که انتخاب می کنید بهتر است چوب کاج باشد، اما اگر در دسترس نبود می توانید از چوب های دیگر هم استفاده کنید.

نصب قلاب L به دیوار:
محل قرار گرفتن کتیبه باید قبل از نصب مشخص و علامتگذاری شود. سپس قسمت های علامتگذاری شده را با دریل سوراخ می کنند و قلاب های L را توسط پیچ های مخصوص به دیوار وصل و محکم می کنند. دقت کنید که این کار را با نهایت دقت انجام دهید تا قلاب ها در یک امتداد قرار بگیرند.

مشخص کردن جای پیچ بر روی کتیبه

محلی که قرار است کتیبه به قلاب وصل شود را توسط دریل سوراخ می کنند. محل قرار گیری قلاب ها و کتیبه باید کاملاً منطبق بر هم و در یک راستا باشد.

نصب کتیبه چوبی

پس از وصل کردن قلاب ها به دیوار، اکنون زمان نصب کتیبه بر روی قلاب ها است که با استفاده از پیچ های چوبی مخصوص باید آن را در محل نصب محکم کرد.

روکش به وسیله پارچه

کتیبه پرده - بارون دیزاین

روکش کردن کتیبه سلیقه ای است و اجباری برای این کار وجود ندارد. اما اگر دوست دارید کتیبه را به وسیله پارچه روکش کنید، باید پارچه را در قسمت پشت کتیبه منگنه کنید تا دیده نشود. سعی کنید پارچه چروک نشود و ظاهری صاف و یکدست داشته باشد.

البته یک نوع کتیبه هم هست که روکش پارچه ای آن را در قسمت های مختلف و به شکل منظم با دکمه می دوزند و به این ترتیب فرورفتگی هایی در آن ایجاد می کنند. قسمت بین دکمه ها به شکل لوزی های برجسته دیده می شود، که به این کار لمسه کاری می گویند. قیمت کتیبه لمسه نیز با کتیبه های چوبی و پلاستیکی متفاوت است.

مشاوره رایگان در مورد اجزای پرده: 88827578-021