پرده بارون دیزاین

انواع مدل های پرده تیره ساده، مدرن و کلاسیک برای بخش های مختلف منزل

پرده ها یکی از اجزای ضروری در خانه هر خانه هستند که هم جنبه کاربردی دارند و هم جنبه زیبا سازی. پرده علاوه بر اینکه در تنظیم نور و دمای خانه می تواند نقش موثری داشته باشد، در زیبایی و ایجاد یک دکوراسیون متناسب و جذاب نیز بسیار موثر است. بنابراین در هنگام خرید پرده باید به هر دو این جنبه ها توجه داشت و علاوه بر جنبه های کیفی و پوششی آن، جنبه های زیبایی شناختی و هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی را نیز مد نظر قرار داد. در این مقاله انواع سبک های پرده تیره برای بخش های مختلف منزل را شرح خواهیم داد.

 اهمیت رنگ در انتخاب پرده

رنگ یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب پرده است که هم جنبه پوششی و جنبه زیبایی پرده را تحت تاثیر قرار می دهد. پرده های تیره رنگ، علاوه بر آنکه پوشش بیشتری داشته و حریم خصوصی بخش های مختلف خانه را بیشتر حفظ می کنند، در ترکیب با سایر بخش های دکوراسیون زیبایی بیشتری نیز دارند. انتخاب رنگ تیره در دکوراسیون داخلی منزل یکی از گزینه های بسیار حساس است، زیرا می تواند منجر به تاریک شدن و کوچک به نظر رسیدن فضا می شود.

معمولاً در انتخاب رنگ اجزایی مانند کفپوش ها، فرش، مبلمان و دیوارپوش ها، توصیه می شود که از رنگ های روشن استفاده شود یا در صورت استفاده از رنگ های تیره، رنگ های روشن در کنار آن ها به صورت مکمل و قالب به کار روند.

اما پرده یکی از مواردی که رنگ تیره در آن با محدودیتی مواجه نیست و می توان به راحتی حتی تیره ترین رنگ ها را برای آن انتخاب کرد. این امر هم به سبب قابلیت حرکتی و امکان جا به جایی پرده و هم به سبب اندازه و ابعاد کم آن نسبت به کل فضا است. پرده های تیره رنگ مانع ورود نور به فضا نمی شوند و در هر زمان که لازم باشد می توان آن ها را کنار زد. همچنین در کنار یک دکوراسیون روشن می توانند ترکیب چشم نواز و زیبایی را خلق کنند. به همین سبب مدل پرده تیره رنگ یکی از پرطرفدار ترین پرده ها در دکوراسیون داخلی است. در ادامه انواع طرح های پرده تیره رنگ را ارائه خواهیم کرد.

مدل های پرده تیره ساده

anvae modelhaye pardeye sadeh va tireh1

سبک های ساده همیشه یکی از پر مصرف ترین انواع پرده بوده اند. زیرا هرگز قدیمی نمی شوند و اصطلاحاً از مد نمی افتند. این پرده ها عموماً از یک یا دو پرده کنار هم تشکیل می شوند و فرمی ساده یا چین دار دارند. سبک های ساده برای فضاهای مانند اتاق خواب، اتاق مطالعه یا کار و آشپزخانه بسیار مناسب اند. مدل های پرده تیره ساده مخصوصاً برای اتاق خواب بسیار کاربرد دارند. زیرا با پوشاندن نور روز می توانند فضای اتاق را به خوبی برای خواب و استراحت روزانه نیز فراهم کنند.

از آنجا که بخش های مانند اتاق ها یا آشپزخانه معمولاً از تنوع رنگی کمتری برخوردار است و رنگ سفید دیوارها و کاشی های روشن، در اغلب خانه ها رواج دارد، یک پرده تیره رنگ می تواند تنوع رنگی مناسبی در این بخش ها ایجاد نماید. پرده های ساده در بخش هایی مانند راهرو ها نیز استفاده می شوند.  در خانه های بزرگی که یک اتاق یا یک پذیرایی با متراژ زیاد دارند نیز از مدل های پرده تیره ساده به عنوان پارتیشن و برای جداسازی فضاها از یکدیگر بسیار استفاده می شود . زیرا رنگ تیره، تفکیک بخش های مختلف  را به خوبی نشان می دهد. همچنین بسیاری از افراد که از تجمل و پیچیدگی فراری اند، پرده های ساده و شیک را برای پذیرایی یا نشیمن نیز ترجیح می دهند.

پرده تیره مدرن سبک سلطنتی

anvae modelhaye pardeye sadeh va saltanati

پرده های مدرن و لوکس در خانه های امروزی کاربرد فراوان دارند. جنس بیشتر پرده های مدرن از پارچه های دانتل، حریر، ابریشم و مخمل تشکیل شده است و برای خانه های با دکوراسیون لوکس و مدرن مناسب اند. پرده های سبک مدرن، اغلب در بخش هایی مانند اتاق پذیرایی یا نشیمن استفاده می شوند و رنگ تیره نیز در آن ها رایج تر است.

از آنجا که در دکوراسیون منازل، رنگ های خنثی مانند سیاه و سفید بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، پرده های تیره رنگ، بسیار می تواند در آنها به چشم بیاید. پرده های مدرن علی رغم آنکه در مدل و شکل ظاهری، ساده بوده و از مدل های پرده مدرن سبک سلطنتی پیروی نمی کنند، با این حال اغلب گران قیمت اند و از پارچه ها و اجناس لوکس تهیه می شوند.

طرح های پرده تیره کلاسیک

سبک های کلاسیک در پرده یکی از سبک های پر طرفدار در میان ایرانیان است. پرده های سنتی یا کلاسیک بر خلاف سبک های ساده و مدرن، معمولا طرح های پیچیده و شلوغی دارند و دارای اجزای مختلفی هستند. هر بخش پرده های کلاسیک، از جنس و پارچه متفاوتی تهیه می شود که اغلب نیز پارچه های گران قیمتی است. پرده زیرین که از جنس حریر است، اغلب طرحی ساده و رنگی روشن (سفید یا کرم رنگ) دارد و یک والان یا سال نیز بر روی آن قرار می گیرد. والان ها از پارچه های طرح دار و اغلب از رنگ ها تیره انتخاب می شوند.

به طور کلی در دکوراسیون های سنتی رنگ های تیره مانند قهوه ای بسیار پر کاربردند و پرده های تیره رنگ نیز در این سبک رایج تر می باشد. پرده‌ های سبک کلاسیک بیشتر از جنس مخمل، ابریشم، ساتن و کتان تهیه می شوند و ضخامت بالای آن ها منجر می‌شود تا بسیار سنگین و اعیانی به نظر برسند. پرده های کلاسیک نیز به دلیل قیمت بالا و مدل های خاص خود، اغلب در پذیرایی و فضای نشیمن نصب می شوند و تاثیر چشمگیری نیز در زیبایی دکوراسیون دارند.

جمع بندی

همانگونه که در این مقاله اشاره شد، باور رایجی که در مورد انتخاب رنگ پرده تیره وجود دارد، اشتباه است؛ یعنی پرده های رنگ تیره لزوماً باعث تاریک و کوچکتر به نظر رسیدن خانه نمی شود. گاهی انتخاب یک پرده تیره متناسب با سایر دکوراسیون خانه تلفیقی بسیار زیبا و چشم نواز پدید می آورد. برای یافتن بهترین گزینه ها در زمینه انتخاب انواع پرده می توانید از کارشناسان بارون دیزاین کمک بگیرید. مجموعه بارون دیزاین با فعالیت تخصصی در زمینه انواع پرده می تواند شما را در خرید پرده و پارچه پرده ای و طراحی و نصب آن یاری کند.

 

سوالات متداول

1. آیا پرده های تیره رنگ منجر به کوچک شدن فضای خانه می شوند؟

خیر، اگرچه رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی کاربرد کمی دارند و در بخش اجزای کوچک می توانند مورد استفاده قرار گیرند. اما پرده ها به دلیل اینکه نسبت به کل فضا حجم کمی را اشغال می کنند، می توانند رنگی تیره داشته باشند. مخصوصا اینکه در اغلب خانه ها رنگ دیوارها سفید بوده و پرده ای با رنگ روشن در رنگ روشن دیوار محو خواهد شد!

2. پرده های مدرن برای چه خانه هایی مناسب اند؟

خانه هایی با سبک های مینیمال و دکوراسیون ساده اما بسیار شیک، بهترین گزینه برای پرده های سبک مدرن اند. سبک های مدرن از شلوغی و تجمع وسایل متعدد به دور اند و از وسایلی کوچکی که در عین لوکس و گران قیمت بودن، زیبا نیز هستند، استفاده می کنند.

3. آیا می توان در یک دکوراسیون ساده از پرده کلاسیک یا برعکس استفاده کرد؟

در دکوراسیون داخلی معمولا تمامی اجزا با یکدیگر هماهنگ اند و یا متضاد هم نیستند. از آنجا که دکوراسیون ساده و کلاسیک با وجود عدم هماهنگی، متضاد نیز نیستند، استفاده از پرده ساده در دکوراسیون کلاسیک یا برعکس نیز می تواند زیبا به نظر برسد، اما در دکوراسیون مدرن و کلاسیک چنین نیست و استفاده از یک پرده کلاسیک در دکوراسیون مدرن تعادل و توازن فضا را بر هم خواهد زد.

4. بهترین پارچه برای سبک های ساده چه پارچه ای است؟

سبک های ساده در اغلب موارد پیرو سلیقه و نظر مصرف کننده هستند و همچنین بسته به محل استفاده از آن می توانند دارای جنس متفاوتی باشند. پارچه های مخمل و حریر برای اتاق ها بیشترین استفاده را دارند. در مقابل پارچه هایی مانند ساتن ساده یا کتان در آشپزخانه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا در آشپزخانه پرده ها زودتر کثیف می شوند و شستشوی آن ها آسان تر خواهد بود.

5. آیا می توان در پرده های کلاسیک از رنگ روشن استفاده کرد؟

به طور کلی در سبک های سنتی و کلاسیک رنگ های تیره پرکاربردتر هستند و رنگ های روشن نیز اغلب محدودند. مانند رنگ های کرمی، نسکافه ای، دودی و … اما استفاده از رنگ های شاد و جیغ مانند صورتی، سبز روشن و … در این سبک نمی تواند چشم انداز زیبایی داشته باشد. در میان رنگ های روشن، آبی فیروزه ای می تواند گزینه مناسبی برای سبک کلاسیک باشد.