پرده بارون دیزاین

انواع مدل های پرده اتاق نشیمن

پرده اتاق نشیمن یکی از وسایلی است که می تواند در دکوراسیون منزل و یا محیط کار کمک شایانی کند و باعث زیبایی بخشی به محیط شما شود. برای داشتن یک خانۀ زیبا نیاز است تا به نکات و الزامت مهمی در طراحی منزلتان توجه کنید. از آنجایی که اتاق نشیمن از مهمترین بخش های خانه است، نیاز به طراحی و چیدمان و دکوراسین خاص و شیک دارد.

برای انکه اتاق نشیمن زیبایی داشته باشید لازم است تا به نکات مختلفی توجه داشته باشید. در چیدمان نشیمن باید امکانات در دسترس خود را با دقت در جای جای آن و سبک و استایل خاصی بچینید. یکی از این امکانات تزیین اتاق نشیمن با پرده است.

انتخاب پرده با توجه به نوع، رنگ، جنس، طرح و … بسیار در زیبایی منزل شما دخیل است. از این رو ما در این مقاله از گالری پرده بارون مدین دیزاین سعی داریم تا اطلاعاتی پیرامون پرده مناسب برای اتاف نشیمن، انواع مدل پرده جدید اتاق نشیمن و … را در اختیار شا خوانندگان گرامی قرار داهیم تا بتوانید بهترین پرده ای که مناسب فضا و محیط انه یا شرکت شما است را به راحتی تهیه کنید.

ویژگی های پرده اتاق نشیمن

همانطور که گفتیم برای جذابیت بیشتر و زیباسازی نشیمن منزلتان، پرده یکی از مهمترین ابزار است. داشتن پرده متناسب با محیط یکی از راه های شخصیت بخشی به محیط است. به همین دلیل پیش از اقدام به خرید پرده برای منزل یا محیط کاری خود لازم است تا بدانید پرده اتاق نشیمن چه ویژگی هایی دارد.

سبک پرده اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟

سبک های پرده اتاق نشیمن

برای پرده اتاق نشیمن سبک های متفاوتی وجود دارد. از آنجایی که پنجره های اتاق نشیمن بیشتر و بزرگ تر است به راحتی می توان پرده های متنوع و زیبا را برای آن تهیه کرد. البته لازم به ذکر است که هر پرده ای برای آن مناسب نیست و باید به این نکته توجه داشته باشید که پرده باید علاوه بر شیک بودن باید حس گرما و صمیمت را در فضای خانه شما ایجاد کند.

از آنجایی که رنگ های تأثیر بسزایی بر روح و روان انسان می گذارند، پس ابتدا باید به این نکته توجه کنید. مسأله دوم اینکه سبک که شما می پسندید چیست؟ کلاسیک، مدرن یا مینیمال؟ پر یا شلوغ بودن اتاق نشیمن نیز تأثیر بسیار مهمی در انتخاب پرده دارد.

اگر قصد انتخاب پرده مناسب برای نشیمن مدرن را دارید بهتر است که از پرده های مدرن که به آن ساده و بدون والان نیز می گویند داشته باشید.

پرده های ساده که یک حریر ساده بر زیر آن وجود دارد را مدرن می گویند. در واقع باید توجه داشته باشید که اگر اتاق نشیمن سنتی و مجللی دارید بهتر است که از پرده هایی مناسب با سبک منزلتان استفاده کنید.

اگر به دنبال پرده مناسب برای فضای سنتی هستید؛ پرده های والان دار یک گزینه بسیار عالی برای شما است. البته باید به نوع پلیسه که به پلیسه فرانسوی، ساده، حلقه دار و پلیسه چین دار توجه کنید. این چند نمونه از رایج ترین پرده های پلیسه موجود در بخش کلاسیک و سنتی است.

جنس پرده اتاق نشیمن چه ویژگی هایی دارد؟

جنس پرده اتاق نشیمن

جنس پرده اتاق نشیمن از هر نوعی که بخواهید می تواند باشد اما توجه داشته باشید که هر پارچه ویژگی مخصوص به خود را دارد به همین دلیل باید جنسی را انتخاب کنید که به منزل شما بیاید. انتخاب جنس پرده به آب و هوای شهر، آب و هوا و … توجه کنید. برای مثال پرده های زخیم برای فصل ها و مناطق سردسیری بسیار مناسب بوده و در فصل ها و یا مناطق گرم استفاده از پرده های نازک توصیه می شود.

برخی از پر استفاده ‌ترین بافت‌ های پارچه عبارتند از:

پرده ابریشم یا حریر

پرده حریر و پرده ابریشم در دسته تزیین کلاسیو سنتی قرار می گیرد. این پرده های فضای کلاسیک یا همان حریر اگر بلند و دنباله دار باشد باعث ایجاد فضای کلاسیک و رسمی می شود. از آنجایی که پرده های حریر و ابریشم نازک هستند مانع از تابش نور شده و اما هوای مطبوع و خنک را به داخل هدایت می کنند. این پرده ها، تنها ورود آفتاب را مختل می کنند؛ اما ورود هوای سرد و گرم را مانع نمی شوند. اگر منزل شما به گونه ای است که شما نیاز به پرده ای دارید که حریم شخصی شما حفظ شود، پرده حریر را به صورت دو لایه استفاده کنید.

پرده نخی

پرده نخی یکی دیگر از پرکاربرد‌ترین پرده ‌ها بوده که به راحتی می توان آن را شست. این جنس پرده در طرح ها و رنگ ها و سبک های مد نظر شما موجود است. البته یکی از ویژگی های نه چندان جالب پرده‌ هایی از جنس نخ لخت و افتاده نبودنشان است به هنگام حالت دهی به مشکل بر می خورید.

پرده‌های نایلونی

نایلون هم مانند حریر نازک و سبک بوده اما تفاوتش با حریر این است که به افتادگی و لختی حریر نیست. معمولاً از این بافت و جنس پارچه بیشتر برای اتاق‌ های نشیمنی استفاده می ‌شود که ظاهری خودمانی و مدرن دارند.

پرده مخملی

پرده های مخمل، مجلل سنگین و با شکوه می باشند، اما جابجایی و باز و بسته کردن آن مشکل است؛ زیرا وزن بالایی دارند. در صورتی که در مناطق سرد و یا فصل هستید انتخاب این پرده می تواند متناسب با شرایط شما باشد، زیرا که عایق مناسب حرارتی در فصل زمستان و یا سرما است. علاوه بر این فضای اتاق نشیمن را سنتی و مجلل می ‌کند و به آن زیبایی و شکوه چشم نوازی می بخشد.

طرح و رنگ پرده اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟

طرح و رنگ پرده اتاق نشیمن

پرده اتاق نمشیمن، از آنجایی که یکی از بزرگترین عناصر اتاق است و به همین دلیل حجم بصری زیادی از فضا را اشغال می‌ کند. منظور از حجم بصری این است که بیشتر به چشم می آید؛ پس بهتر است در انتخاب طرح و رنگ آن، به همان اندازه‌ای وقت بگذارید که برای انتخاب طرح و رنگ مبلمان و دیگر عناصر اصلی زمان انرژی صرف می‌ کنید.

خرید و دوخت پرده اتاق نشیمن به علاوۀ وسایل جانبی آن که شامل میل پرده است بسیار هزینه بردار است. به هیمن دلیل در انتخاب طرح و رنگ پرده اتاق نشیمن دقت کنید و مطمئن شوید که از این طرح و رنگ به همین زودی‌ ها خسته و دلزده نخواهید شد. از آنجایی که هارمونی رنگ بسیار نکته مهمی است، سعی کنید رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با فضا و سایر وسایل منزل شما متناسب باشد.

اندازه و ابعاد پرده اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟

اندازه و ابعاد پرده اتاق نشیمن یکی از نکات بسیار مهم است. عرض پارچه چین نخورده پرده اتاق نشیمن باید معمولاً دو برابر عرض پنجره باشد. اگر حتی پرده‌ ها را معمولاً باز نگه می ‌دارید، باید به این نکته مهم توجه نمایید؛ زیرا که چین پرده زمانی که بر روی پارچه پرده پیاده می شود، اندازه آن نصف خواهد شد. طول پرده نیز باید به اندازه کافی باید بلند باشد. اگر به دنبال ایجاد فضایی مجلل و با شکوه هستید بهتر است که طول پرده را به گونه ای انتخاب کنید که مقداری از آن بر روی زمین رها شود.

برای داشتن فضای مدرن تر و خودمانی می توانید از پرده ای استفاده کنید که طول آن مماس با زمین است. در هر دو حالت به این نکته توجه داشته باشید ک به هیچ وجه نباید طول پرده کوتاه تر و یا کمتر از ارتفاع پنجره نباشد. اگر پرده را خودتان می دوزید معمولاً مشکلی در زمینه طولی آن مشکلی نخواهید داشت. در صورتی که می ‌خواهید پرده ‌های آماده بخرید، بهتر است آن ‌ها را خیلی بلند بخرید تا خودتان بعداً ابعاد پرده مناسب برای پنجره مورد نظرتان را مشخص کنید.

چوب پرده را چگونه و در کجا نصب کنیم؟

چوب پرده تزئینی

در مورد نحوه و مکان قرار گیری چوب پرده یا میل پرده دو سبک رایج وجود دارد. چوب پرده معمولاً چند سانتی متری بالا تر از قاب پنجره است. این نوع نصب چوب پرده باعث شکوه و جلال پرده حالتی شیک و سنتی به اتاق نشیمن خواهد داد.

روش دوم برای نصب چوب پرده این است که  چوب پرده را درست زیر سقف نصب کنیم. این روش بسیار محبوب و رایج بوده است و باعث می ‌شود سقف خانه بلند ‌تر به نظر برسد و فضا را بزرگ‌تر نشان دهد.

همانطور که قبلا هم گفتیم، پرده اتاق نشیمن یکی از بزرگترین عناصر بصری اتاق نشیمن است که جای زیادی را اشغال می‌ کند و بسیار جلب توجه کننده است. پس حتماً برای انتخاب پرده مناسب اتاق نشیمن وقت و انرژی کافی صرف کنید تا مطمئن شوید بعداً از آن خسته و دلزده نمی شوید.

سخن پایانی

پرده نشیمن برای زیبایی و شکوه یک خانه بسیار مهم است. این وسیله زینتی علاوه بر جذابیت ظاهری کارایی بسیار مهمی دارند و مانع از ورود و خروج سرما و گرما خواهند شد. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که منطقه شما کجا می باشد و در کدام فصل از سال هستید و موضوعاتی از این قبیل. پرده های اتاق نشیمن معمولاً بسیار مورد توجه قرار می گیرد، از این رو باید به طرح، رنگ و جنس پارچه آن توجه بسیار زیادی کرد.

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و کافی پیرامون پارچه پرده اتاق نشیمن، ویژگی های آن و … به طور مفصل و کامل صحبت کردیم. شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر دربارۀ پرده و دکوراسیون فضای اتاق نشیمن خود، به سایر مقاله های ما رجوع کنید یا با کارشناسان ما در فروشگاه و گالری پرده بارون مدرن دیزاین تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1. جنس های موجود در بازار پرده برای پرده اتاق نشیمن کدام است؟

جنس هایی که در بازار پرده برای اتاق نشیمن وجود دارد شامل پرده های مخمل، حریر و ابریشم و یا نخ است.

2. آیا پرده ها می توانند باعث گرم شدن خانه در فصل سر و خنک نگهداشتن خانه به هنگام فصل سرد داشته باشند؟

بله در پاسخ به جواب این سوال باید گفت که پرده های ضخیم مانند مخمل برای عایق کردن پنجره در سرما بسیار مهم و کابردی هستند. همچنین پارچه های حریر و ابریشم نیز در تابستان و یا مناطق گرم تنها مانع از تاش نور مستقیم خورشید می شود اما به دلیل نازک بودن هوای مطبوع و خنک را به راحتی به داخل خانه انتقال می دهند.

3. آیا پرده ها را باید متناسب با استایل خانه انتخاب کرد؟

بله، باید پرده ها به گونه ای باشند که با فضای کلاسیک، مدرن و … سازگار باشند.

4. چین های پرده ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

  • چین فرانسوی
  • چین کشی
  • چین مدادی
  • و …

5. آیا پرده ها می توانند در دیزاین اتاق نشیمن خانه تأثیر داشته باشند؟

بله، باید در نظر بگیرید از آنجایی که پنجره های اتاق نشیمن خانه بزرگتر و وسیع تر است، چون به هنگام اتصال پرده و بعد از آن حجم بصری خانه را پر می کند؛ باعث جلب غالب توجه ها به پرده نصب شده در اتاق نشیمن می شود.